mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Warsztaty wokalne - Grupa OVO - Sala Czarna

Warsztaty wokalne - Grupa OVO - Sala Czarna

sobota, 11 grudnia 2010, godz. 12.00,2

W oparciu o tradycyjne pieśni z kręgu słowiańskiego warsztaty przybliżą podstawy techniki śpiewu białego. Warsztaty poprowadzi Witold Kozłowski z Fundacji OVO www.ovo.art.pl
"Warsztaty są przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych poznawaniem i rozwijaniem swojego potencjału głosowego. Nie ma wymagań co do uzdolnień muzycznych, posiadanej wiedzy czy umiejętności. Jedynym ograniczeniem jest fizyczne upośledzenie słuchu (osoby niesłyszące). Warsztaty skierowane są zarówno do muzyków, jak i osób poszukujących nowych form ekspresji i rozwoju osobistego, lubiących śpiewać, zainteresowanych poznaniem dawnych pieśni słowiańskich.
Technika śpiewu archaicznego (inaczej: śpiewu białego) to naturalna emisja głosu. Występuje na całym świecie w kulturach tradycyjnych, pierwotnych, żyjących w bliskim kontakcie z przyrodą i swoją fizycznością - oddychających pełną piersią, używających otwartego głosu. Jest on naturalny dla człowieka. Wiąże się z prawidłowym sposobem oddychania i wydobywania głosu, umiejętnością rozluźniania ciała. Dziecko rodzi się z taką emisją, lecz w procesie wychowania i socjalizacji, zwłaszcza w kulturze europejskiej, traci ją. Pierwszym etapem w pracy nad otwarciem głosu jest przekroczenie bariery psychicznej związanej z donośnym używaniem głosu, zaakceptowaniem "brudnej" (wg terminologii bułgarskich etnomuzykologów) barwy głosu, która jest w opozycji do barwy szlachetnej, wypracowanej przez zachodnioeuropejską estetykę "bellcanto". Opozycję tę ilustruje porównanie kamienia nieoszlifowanego, w naturalnej formie, z kamieniem oszlifowanym i uszlachetnionym przez jubilera."

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook