mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Wykonawcy

Cimbaliband (Węgry)

sobota, 11 grudnia, godz. 19.00

CimbaliBand
CimbaliBand

Cimbaliband jest jak prawdziwa wschodnioeuropejska metropolia. Bo choć grupa pochodzi z Węgier, to ich muzyka przekracza granice. Większość tematów pochodzi z szeroko rozumianych Bałkanów. Oprócz tradycyjnych motywów węgierskich („Selyemcsárdás") zdarzają się tu tematy serbskie („Ciganskolo"), rumuńskie („Velencei álom", „Oppadirida", „Megyek az úton" i „Lautar din Bacau"), bułgarskie („Oriental Mahala") a nawet macedońskie („Siciliana Karsilama") i transylwańskie („Ez a világ").


Brzmi to może nieco enigmatycznie, ale przecież wszędzie tam mieszkają Cyganie, a to właśnie ich muzyka stanowi sedno brzmienia grupy Cimbaliband.
W kapeli grają: serbski akordeonista, węgierski skrzypek, chorwacki tamburynista, cygański basista, szwabsko-węgierski cymbalista. I mimo że każdy z muzyków preferuje inny rodzaj muzyki: węgierski czy południowo-słowiański folk, muzykę ludową Bałkanów, muzykę klasyczną, jazz bądź rock'n'roll, to istnieją dwie rzeczy, które łączą artystów Cimbaliband: przyjaźń i magiczny, węgierski instrument, jakim są cymbały. Nie przez przypadek mówi
się, że Balázs Unger jest Chuckiem Berry cymbałów. Dzięki szybkim riffom i różnorodności stylów, dyryguje kapelą zza prawdziwego, węgierskiego „stołu mikserskiego".

Dynamicznym, muzycznym światem kapeli zafascynowani są nie tylko miłośnicy folku, ale także zwolennicy innych brzmień. Dowodem na to są ich koncerty i sukces jaki odnieśli, a także to, co mówią i piszą o Cimbaliband w mediach, na przykład: „I must learn to dance!" („Muszę nauczyć się tańczyć") - Levin Kis, EXIT Magazine.Kapela koncertuje zarówno w kraju (Valley of Arts, 2007; Sziget Festival, Budapest, 2007; Savaria Carnival, Szombathely, 2007, 2009; A38, Budapest, 2007; Fringe Festival, Budapest, 2008; Rotary Ball, Thalia Theater, 2008; Summer on Lánchíd, 2008, 2009; Csango Fesztival,
Main stage, 2008, 2009; Vidor Festival, 2008; Gödör Club, 2009), jak i za granicą, m.in.: w 2009 w Czechach zagrali w Rock Café w Pradze i na festiwalu Jednom Brehu Worldmusic w Hradec Kralove. W słowackiej Roznavie wystąpili na GIT Festival. W 2008 koncertowali w Wiedniu na Tanczahaus Wien. W Polsce wystąpili na festiwalu Węgorapa w Węgorzewie.

 

Kapela jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 2008 zdobyli Professional Grand Prize na Fringe Festival i Nagrodę Specjalną na Hungarian Drinking Song Competition. Cimbaliband jest także ubiegłorocznym laureatem nagrody publiczności na Uherske Hradiste Festival w Czechach.

 

Muzycy: Balazs Unger - cymbały, śpiew; Szlobodan Wertetics - akordeon; Gellért Boda - skrzypce; Krisztian Rodek - tambura, altówka, darbuka, śpiew; Peter Pataj - kontrabas; Eszter Szita - śpiew; Gergo Unger - gitara, śpiew.

 

Dyskografia: TransBalkan Express / Fonó Records, Feketetó (Negreni) / Fonó Records; Cimbaliband można usłyszeć także na składankach: Rough Guide to the Music of Hungarian Gypsies / 2008, World Music Network UK; Balkan Fever / 2008, Wagram France; We are Magyar! / 2008, Mamma Records; Hungry for Hungary? 2008-2009 / MXH; Made in Hungary 2009 / Magyar Turizmus Zrt.

 

 

www.cimbaliband.hu/

MP3: Cimbaliband -,

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook