mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Wykonawcy

Banda (Słowacja)

piątek, 10 grudnia, godz. 20.30

Banda
Banda
Zespół powstał w 2003. BANDA gra muzykę etniczną we współczesnych aranżacjach. Tworząc, sięgają do słowackich korzeni, które doskonale współbrzmią z ich własnym,  oryginalnym stylem. Na repertuar zespołu składają się głównie słowackie pieśni i melodie ludowe. Ale w ich muzyce w ciekawych aranżacjach, pojawiają się także inne motywy: polskie, hiszpańskie, morawskie, ruskie czy rumuńskie. Każdy z członków kapeli ma na swoim koncie doświadczenie z rozmaitymi gatunkami muzycznymi. Dzięki temu w brzmieniu BANDY można odnaleźć nie tylko folk, ale także elementy bluesa czy jazzu.

Wszystko to sprawia, że program, z którym kapela występuje na żywo, można określi epitetami: dynamiczny, profesjonalny, a także pełen dramaturgii. Muzycy grają na instrumentach akustycznych, takich jak: cymbały, gitara, mandolina, altówka, kontrabas, akordeon, różne rodzaje instrumentów perkusyjnych. Brzmienie instrumentów uzupełnia intrygujący wokal. Kapela okazjonalnie występuje z Zuzaną Homolovą, zwaną pierwszą damą słowackiego folku. BANDA koncertuje także z kobiecą grupą wokalną Trnky z Bańskiej Bystrzycy.

 

W 2003 zespół nagrał swoją pierwszą płytę zaatytułowaną „The First 5 Pieces". Album zawiera ich pięć pierwszych słowackich pieśni ludowych w oryginalnych aranżacjach.Jako Samko Smetana's Folk Band, muzycy dzisiejszej kapeli BANDA nagrali dwa albumy: „The World of Folk Dances 1" i „The World of Folk Dances 2". Od czasu powstania, grupa regularnie występuje w programach radiowych i stacjach telewizyjnych, a ich utwory nadają rozgłośnie radiowe. Warto dodać, że kapela zagrała dwa koncerty transmitowane na żywo w Słowackim Radiu. BANDA koncertuje w kraju i za granicą. Jest kilka występów, które muzycy często wspominają. W Bańskiej Bystrzycy zagrali dla 6-tysięcznej publiczności. Sukcesem zakończył się także ich koncert w czeskiej Pradze. Grali na wielkich festiwalach: Bazant Pohoda (Słowacja), Lodenica Piestany (Słowacja), Namest nad Oslavou (Czechy), Rudolstadt (Niemcy). Grali w Londynie i Budapeszcie. Kilkakrotnie występowali w norweskim Trondheim, a także w wielu innych krajach.

 

Muzycy:

Samo Smetana - śpiew, skrzypce, mandolina, gitara,

Ivan Hanula - śpiew,altówka, mandolina,

Alžbeta Lukáčová - cymbały, śpiew, akordeon diatoniczny, instrumenty perkusyjne,

Peter Obuch - kontrabas, śpiew,

Roman Kozák - instrumenty perkusyjne, śpiew

 

Dyskografia: BANDA - First 5 Pieces (2003, BANDA), BANDA Live (2005, BANDA), The World of Folk Dances 1 (Šariš, Spiš, Zemplín) Slov-folk Tourist 2001, The World of Folk Dances 2 (Gemer-Malohont, Čierny Balog, Horehronie) Slov-folk Tourist 2002

www.banda.sk

MP3: Banda -,

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook