mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Wykonawcy

Auļi (Łotwa)

sobota, 11 grudnia, godz. 19.00

Auli
Auli
Auli

Młoda łotewska grupa folkowa Auli powstała wiosną 2003. Zespół założyło kilku bębniarzy i dudziarzy kierujący się post-folklorystyczną wizją. Muzykę kapeli można określić jako tradycyjne dźwięki ze współczesnym akcentem. Nazwa zespołu także nawiązuje do ich muzyki, bliskiej naturze. Oznacza dźwięk pszczół i galopujących koni. Na warsztat kapela bierze m.in. bałtyckie klimaty muzyczne oparte na brzmieniu takich instrumentów jak dudy i bęben. Muzycy podkreślają to, że mimo, iż dudy kojarzą się przede wszystkim ze Szkocją czy Irlandią, to na Łotwie grano na nich już od XV wieku! Dzięki różnym rodzajom bębnów muzyka Auli jest dynamiczna i energiczna, a nogi same chcą tańczyć. Styl muzyki Auli sami artyści określają mianem „etnotrans" (etniczny trans), co można tłumaczyć jako inspirujący, energiczny i aktywny dialog z otoczeniem.
Kapela gra głównie muzykę instrumentalną. Inspiracje czerpie z tradycyjnych brzmień dud, tańców i melodii zarówno łotewskich, jak i innych charakterystycznych dla krajów Europy. Łotysze mają bogate tradycje wokalne, dlatego kilka takich pieśni pojawia się w repertuarze kapeli, gdzie znalazły się również utwory na instrumenty perkusyjne. Muzycy grają na tradycyjnych dudach łotewskich techniką zwaną „elbowing", na bębnach o niskim brzmieniu (największych w krajach bałtyckich!) oraz na różnego rodzaju instrumentach perkusyjnych z regionu bałtyckiego. W ich muzyce pojawia się też ģīga (łotewski instrument strunowy), drumla, talerze i gongi.
Muzyka Auli ma duże grono odbiorców. Z programem dla dzieci oraz z opowieścią o historii instrumentów, na których grają, jeździli po łotewskich szkołach. Kapelę można usłyszeć na krajowych festiwalach, m.in.: Baltijas saule, Rozā peldbaseins, Bauzland, Porta world music festival, Vendene, the Baltic Medieval Festival. Koncertują na festiwalach także za granicą, np. na Litwie: Menuo Jodaragis, w Estonii, Rosji: Festiwal św. Patryka w Petersburgu; Chinach: The Star Live Concert Hall, Beijing i Niemczech: TFF Rudolstadt (największy niemiecki festiwal muzyki roots&world music). Od 2005 roku Auli przyjeżdża regularnie do Polski: zespół był gościem festiwalu folkowego w Czeremsze, w 2006 z wielkim sukcesem zagrał na warszawskim festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Muzyka Auli rozbrzmiewa także w klubach: Depo, Tonuss i Fontaine Palace. Zespół współpracował ze znanymi łotewskimi kompozytorami: Juris Kulakovs, Valts Pūce, Mārtiņš Brauns, Zigmārs Liepiņš, Raimonds Tiguls, Pēteris Butāns.
Zespół nagrał trzy płyty. Druga płyta Auli: „Auļos" została nagrodzona jako najlepszy album folkowy roku 2007 w muzycznym plebiscycie firm nagraniowych. W październiku 2010 kapela wydała swój trzeci album, zatytułowany „Etnotranss".
Muzycy: Kaspars Bārbals, Edgars Krūmiņš, Mikus Čavarts, Gatis Indrēvics, Kaspars Indrēvics, Māris Jēkabsons, Edgars Kārklis, Normunds Vaivads, Gatis Valters, Leanne Barbo
 

 

www.auli.lv/

MP3: Auļi -,

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook