mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Wykonawcy

Litvintroll (Białoruś)

niedziela, 12 grudnia, godz. 20.00

Litvintroll
Litvintroll

Białoruska formacja folk-metalowa, która w swojej twórczości odważnie łączy muzykę dawną, średniowieczną (nie tylko ze swoich terenów) z energią i pazurem metalowego grania. Litvintroll od czasu wydania swojego debiutanckiego albumu „Rock'n'Troll" zdobył sporą rzeszę słuchaczy, pochlebne recenzje i uznanie w mediach. Mawia się, że ich muzyka to Stary Olsa spotykający Metallicę. I coś jest na rzeczy, bo na ich koncertach bawią się równie dobrze metalowcy, jak i fani muzyki dawnej.
Zespół powstał w 2005 w Mińsku z inicjatywy wokalisty i dudziarza Andreja Apanovicha i perkusisty Sjarheja Tapcheusky'ego, związanych z kapelą Stary Olsa. Nieco później jako manager dołączył do zespołu Zmicer Sasnousky. Ich wspólną wizję muzyki z czasem urozmaicili kolejny dudziarz i perkusista. W takim składzie grali przez rok, koncertując m.in. na festiwalach kultury średniowiecznej. Z czasem skład kapeli zmienił się: perkusista trafił do wojska, a gitarzysta wyjechał na Ukrainę. Ich miejsca zajęli: Aliaxey Jafremenka (perkusja) i Pavel Alenchyk (gitara). Koncertowali razem na Białorusi, Ukrainie, Litwie, a także w Polsce. Pod koniec 2009 Mikola Sharangovich zastąpił Alexa Jafremenkę, a Andrei Garchakou zajął miejsce Dzianisa Vjachersky'ego za keyboardem.
W obecnym składzie muzycy pracują nad nowym materiałem.
Członkowie Litvintroll dzielą fascynację rock'n'rollem z szacunkiem dla tradycji. W swej muzyce łączą melodie średniowiecznych dud, których dźwięk napełniał serca naszych przodków męstwem, z brzmieniem gitar elektrycznych. Wierzą, że od niepamiętnych czasów na Ziemi zamieszkują trolle, które sprytnie kryją się przed ludzkim spojrzeniem, ale same nigdy nie spuszczają z nas wzroku.


Obecny skład kapeli:

Andrei Apanovich - wokal, dudy, cytra, żalejka;

Aleh Klimchanka - gitara basowa;

Vasil Verabejchykau - dudy, flet, żalejka;

Pavel Alenchyk - gitara;

Mikola Sharangovich - perkusja;

Andrei Garchakou - keyboard


Dyskografia: Demo (2008) - demo, Łysy Wierabiej (Łysy Wróbel) (2009) - singiel, Rock'n'Troll (2009) - album

www.litvintroll.com

MP3: Litvintroll -,

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook