mikołajki folkowe 2019

 

29 listopada - 1 grudnia 2019 roku! Chatka Żaka Lublin!

Download - dla mediów

XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe2019

Lublin 29.11. - 1.12.2019

Chatka Żaka/CSK

Lubelskie „Mikołajki Folkowe" to interdyscyplinarne wydarzenie poświęcone różnym aspektom kultury tradycyjnej, sposobem jej zachowania we współczesnym świecie, możliwościom inspiracji folklorem w rozmaitych dziedzinach sztuki i ludzkiej aktywności. Festiwal to jednak przede wszystkim muzyka folkowa.

Rozpoczyna się w Centrum Spotkania Kultur w piątek, 29. listopada, przeglądem „Scena Otwarta" (wstęp wolny). Jest to koncert konkursowy dla debiutujących artystów inspirujących się folklorem. Obecnie najstarszy w Polsce i tylko jeden z dwóch istniejących przeglądów tego rodzaju dla wykonawców folkowych. Tego samego dnia o godz. 20.30 organizatorzy zapraszają na koncert polsko - ukraińskiej grupy Dadagana (www.dagadana.pl). Wokalistki zaśpiewają polskie i ukraińskie pieśni ludowe w nowoczesnych aranżacjach.

W sobotę (30 listopada) o godz. 18.00 w Sali Operowej CSK został zaplanowany koncert „Spotkania Kultur", podczas którego oprócz gospodarzy - Orkiestry św. Mikołaja, wystąpi Kalakan (www.kalakan.eus) - baskijskie trio wokalno - instrumentalne wykorzystujące w swej muzyce szereg egzotycznych dla nas instrumentów, wystarczy wymienić: txalaparta, txirula, tobera, pandero, xilintx a nawet indyjskie harmonium. Kolejną gwiazdą będzie Romengo (www.romengo.com) z Węgier opierające swój repertuar na tradycji Romów Olah, do której należą członkowie grupy. Wokalistką grupy jest charyzmatyczna Monika Lakatos, a towarzyszący jej muzycy przekonają widownię, że można grać na wszystkim - na metalowej kance na mleko czy drewnianej niecce. Na tym koncercie zaprezentują się też laureaci piątkowej „Sceny Otwartej".

W niedzielę festiwal wróci do „Chatki Żaka" koncertem buriackiej folk- rockowej formacji Namgar noszącej imię solistki zespołu. Jest to ich pierwszy koncert w Polsce, a warto dodać, że jeden z muzyków ma polskie korzenie sięgające XIX w.

Koncertom towarzyszy wiele innych wydarzeń, konferencja naukowa „Ludowość w sztuce, muzyce, literaturze i teatrze" (29. listopada, „Chatka Żaka"), pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w obiektywie" (29.11. - 01.12., „Centrum Spotkania Kultur"), piątkowo - sobotni Jarmark Cudów (CSK), Festiwalowe Żywe Książki oraz cała gama warsztatów. Będzie można nauczyć się m.in. tradycyjnych tańców romskich i węgierskich na warsztatach z Romengo oraz wykonywania przeróżnymi technikami zabawek choinkowych. Zostały zaplanowane wyszywane kartki świąteczne, Mikołajki z koralików, quilling, wschodnie motanki. W programie znajdą się też warsztaty muzyczne dla dzieci prowadzone przez Martę i Krzysztofa Butrynów, zajęcia wokalne Lydie Kotlinski „Koyemba" - pieśni z Afryki oraz warsztaty gry na didgeridoo. Będzie też działał festiwalowy „Gabinet portretowy" prowadzony przez Radosław Bułtowicza i jego studentów z  Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania.

Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego, ACK UMCS „Chatka Żaka" i Centrum Spotkania Kultur

kontakt do organizatorów: Bogdan Bracha - 503503207, Agnieszka Matecka - 601732249

Zdjęcia

Muzyka

Teksty

Grafiki

 

Organizatorzy:

umsc   ack   sarf  csk mbp

 

Sponsorzy: 

wojlub  mlub  mkdin  ludowidla

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego  

 

Media:

tvp3  rl kurier centrum tvumcs  folk  folk24pismo

Facebook