mikołajki folkowe 2014

 

Informacje Jarmark: Adam Stanowski (tel. 607 865 277) Scena Otwarta: Stefan Bracha (tel. 691 823 518)

Wykonawcy

BezoBratři (Czechy)

sobota, 13 grudnia, godz. 18.00

BezoBratři
BezoBratři
Skład: Pavel Císarík (wokal, flet, piszczałki, fujarki, bębny, instrumenty perkusyjne), Klára Císaríková (wokal, skrzypce), Jan Běťák (wokal, skrzypce, altówka), Tomáš Byrtus (bodhran, davul, bębny, instrumenty perkusyjne), Jaroslav Mareček (kontrabas), Petr Šebela (wokal, akordeon).
Zespół BezoBratři założyli u schyłku 2005 r. trzej miłośnicy dętych instrumentów ludowych: Pavel Císarík, Marek Gonda i Jan Glembek. Pierwotnym celem trio było spotkanie i wspólna radość z gry, jednak charakter ich instrumentów nie pozwalał na to - każdy z nich wyrażał idylliczną samotność. Wtedy pojawiła się też nazwa zespołu - BezoBratři używają fletów, fujarek i piszczałek zrobionych z drewna czarnego bzu („bez" oznacza w czeskim „czarny bez"). Pierwsze występy polegały na demonstracji brzmienia różnych instrumentów ludowych - zarówno pojedynczo, jak i wspólnie. Przełom nadszedł, gdy członkowie zespołu zapragnęli bogatszej, bardziej spontanicznej muzyki - i zaczęli przyjmować do grupy nowych muzyków z nowymi instrumentami. Swój pierwszy album „BezCele" formacja nagrała wiosną 2007 r. W latach 2008-2009 zespół przechodził wiele wewnętrznych przemian, szczególnie w podejściu do pieśni ludowych, które zawsze były największą inspiracją ich twórczości. Stopniowo odeszli od czystego folkloru (a właściwie folkloryzmu) i zaczęli tworzyć autorskie kompozycje. To nowe podejście stało się szczególnie widoczne wraz z przybyciem do zespołu skrzypka, Jana Běťáka, który swoją silną osobowością oddziałuje na pracę formacji. Drugi album, „Bezobav", ukazał się wiosną 2010 r.
www.bezobratri.cz

MP3: BezoBratři - Jedenást panen usnulo, BezoBratři - Na zelených kopcách,

«« wróć



Logo plakat mikoajki
Znajdź nas na facebooku

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe" to najstarszy w Polsce oraz jeden z największych festiwali muzyki folkowej, odbywający się od 1991 roku. Jego celem jest popularyzacja kultury tradycyjnej, przedstawienie jej w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego odbiorcy, jak również edukacja - próba zainteresowania młodych ludzi wartościami tradycyjnej kultury rodzimej oraz innych krajów oraz przełamywanie stereotypów i uprzedzeń pomiędzy narodami poprzez poznawanie ich tradycji i kultury. 

Organizatorzy

umcs ack ink sarf  wok transetnika

Sponsorzy

um woj mkidn ehtr lud lsf  ltf

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt został zrealizowany wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga 

 

Patroni medialni

4 sds tvp gad zoomcen ralu   f24 es  folk.pl

 

Facebook