mikołajki folkowe 2014

 

Informacje Jarmark: Adam Stanowski (tel. 607 865 277) Scena Otwarta: Stefan Bracha (tel. 691 823 518)

„Wolni ludzie” – pokaz filmu , reż. Hanna Jarowenko, spotkanie z autorką

niedziela, 14 grudnia 2014, godz. 14.00

Dokument „Wolni Ludzie" (2014, 68 min.) Hanny Jarowenko opowiada o tym, jak pięcioro współczesnych kobziarzy-lirników na kilka dni stało się wędrownymi śpiewakami i próbowało zarobić na życie, wędrując po wsiach obwodu czerkaskiego i śpiewając dla ludzi na jarmarkach, obok cerkwi, na podwórkach, w polu. Jak dziś ludzie to odbierają? Czy aktualne jest dla nas to, o czym śpiewają lirnicy i kobziarze? Autorka porównuje dzisiejsze zainteresowania muzyczne i ukraińską spuściznę muzyczną. „Wolni ludzie" zaczynają się na Placu Niepodległości w Dniu Niepodległości Ukrainy, kiedy na scenie brzmi rosyjskojęzyczna „popsa", a kończą się też na Majdanie na kilka godzin przed okrutnym pobiciem studentów i początkiem Rewolucji Godności.
„Ten film to reality. Wschodzimy na podwórko do ludzi i mówimy, że zaśpiewamy dla nich, a jeżeli im się spodoba, to nam zapłacą. Jest to historia o tym, jak ludzie reagują. Ktoś goni, ktoś przeklina, ale większość ludzi odbiera to tak, jak kiedyś. Słuchają, płaczą, podśpiewują, rozumieją. Oni to czują. Jest to swego rodzaju test na ukrainskość" (Andrij Laszuk, lirnik z Wołynia, jeden z bohaterów filmu „Wolni Ludzie").
Hanna Jarowenko - ukraińska dziennikarka, reżyserka, aktorka. Absolwentka dziennikarstwa na Państwowym Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki w Kijowie i Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej im. I. Karpenka-Karoho w Kijowie. Autorka scenariuszy, reżyserka ponad 20 dokumentów, programów telewizyjnych, seriali, projektów telewizyjnych. Pracowała dla kanału 1+1, studia „Kinematohrafist", Ministerstwa Kultury i Sztuki Ukrainy, telewizji ICTV, studia „Ukrkinochronika", organizacji pozarządowej „Internews-Ukraina", państwowej telewizji Ukrainy i wielu innych. Prace Hanny Jarowenko były prezentowane i wyróżniane na międzynarodowych festiwalach filmowych na Ukrainie, w Rosji, Kanadzie, Włoszech, Hiszpanii i innych krajach. Mieszka i pracuje w Kijowie.

    «« wróć



    Logo plakat mikoajki
    Znajdź nas na facebooku

    Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe" to najstarszy w Polsce oraz jeden z największych festiwali muzyki folkowej, odbywający się od 1991 roku. Jego celem jest popularyzacja kultury tradycyjnej, przedstawienie jej w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego odbiorcy, jak również edukacja - próba zainteresowania młodych ludzi wartościami tradycyjnej kultury rodzimej oraz innych krajów oraz przełamywanie stereotypów i uprzedzeń pomiędzy narodami poprzez poznawanie ich tradycji i kultury. 

    Organizatorzy

    umcs ack ink sarf  wok transetnika

    Sponsorzy

    um woj mkidn ehtr lud lsf  ltf

    Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
    Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
    Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

    Projekt został zrealizowany wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga 

     

    Patroni medialni

    4 sds tvp gad zoomcen ralu   f24 es  folk.pl

     

    Facebook