mikołajki folkowe 2013

 

Informacje Jarmark: Adam Stanowski (tel. 607 865 277)  Scena Otwarta: Stefan Bracha (tel. 691 823 518)

Warsztaty pieśni litewskich - Kulgrinda (Litwa)

Warsztaty pieśni litewskich - Kulgrinda (Litwa)
Warsztaty pieśni litewskich - Kulgrinda (Litwa)

sobota, 7 grudnia 2013, godz. 14.00

koncert - sobota, 7 grudnia godz. 18.00
warsztaty - sobota, 7 grudnia godz. 14.00; niedziela, 8 grudnia godz. 11.00

Założona w 1990 Kulgrinda to niezwykła grupa, która wykonuje tradycyjną muzykę Litwy czerpiącą z kultury przedchrześcijańskiej: kilkusetletnie ludowe pieśni zwane dainy, którym towarzyszą litewskie dudy (dudmaisis) i kokle - instrument podobny do cytry. Zespół odgrywa znaczącą rolę w odrodzonej bałtyckiej wierze pogańskiej, zwanej obecnie Romuva.

Pieśni grupy odzwierciedlają duszę rytuału ognia. Ten obrzęd łączy żyjących, przodków i bogów za pośrednictwem mostu ognia i muzyki, by wspólnie celebrować harmonię wszechrzeczy.

Kulgrinda zaprasza do udziału w warsztatach, na których uczyć będzie sutartin - wielogłosowych pieśni litewskich w 2008 wpisanych na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Pieśni te mają proste melodie od dwóch do pięciu tonów i składają się z dwóch odrębnych części - tekstu głównego oraz refrenu, który może zawierać wymyślone słowa.

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Absolwenci UMCS Swojej Chatce - kup cegiełkę!

 

23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „MIKOŁAJKI FOLKOWE 2013" przeszedł do historii. W czasie czterech dni, na trzech scenach wystąpiło 14 formacji zaproszonych z Węgier, Rosji, Ukrainy, Wietnamu, Litwy i Polski. Dodatkowo w konkursie „SCENA OTWARTA" rywalizowało 12 zespołów. Pierwszą nagrodę zdobył zespół "Dzikie Jabłka", drugą "Same Suki", trzecią "Duet Kipikasza". Specjalną nagrodę w konkursie na interpretację piosenki z repertuaru Ani Kiełbusiewicz otrzymała grupa Kalokagathos, a nagroda publiczności przypadła grupie „Same Suki". Bogato prezentował się Klub Festiwalowy w ramach którego odbyły się warsztaty tańców serbskich, pieśni litewskich, etno - solfeżu, pieczenia "nowych latek" oraz imponujący jarmark rękodzieła. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się studencka konferencja naukowa "Nowe życie tradycji. Inspiracje, zapożyczenia, recepcje motywów ludowych we współczesnej kulturze" oraz panel dyskusyjny „Po co nam Konwencja? Folk a Konwencja UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003".
Bardzo dziękujemy! Publiczności za liczne przybycie i atmosferę. Artystom za niezapomniane koncerty. Wolontariuszom za pomoc przy organizacji Festiwalu. Członkom sztabu organizacyjnego i pracownikom ACK UMCS „Chatka Żaka" za miłą współpracę. Sponsorom za środki niezbędne do realizacji programu. Festiwal bez Was by nie istniał! Do podziękowań dołączamy gratulacje laureatom Sceny Otwartej i życzymy kolejnych sukcesów. Do zobaczenia za rok. Jak zwykle w drugi weekend grudnia czyli 11-14.12.2014.

Organizatorzy

   

 

 

Sponsorzy

 zeta    c

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Patroni medialni

 

 

Facebook