mikołajki folkowe 2011

 

 

Scena Otwarta

Scena Otwarta - Open Stage - 2011

 

 W konkursie „Scena Otwarta" wystąpią:

 

Alter Etno Warszawa
Zespół powstał w 2009 roku. Ich muzyka to folk z całego świata w ujęciu współczesnym gdzie wyraźnie słychać wpływy etniczne z Irlandii, Szkocji, Hiszpanii, Meksyku, Bałkanów a także z Polski. W repertuarze Alter Etno znaleźć można rownież autorskie utwory inspirowane folkiem a także ich własne interpretacje utworów F.Chopina.

 

Black Velvet Band Lublin
BVB to zespół, który łączy dawne legendy, opowieści z karczm i wesel oraz zasłyszane historie z ciekawą muzyczną hybrydą punk rocka, metalu i słowiańskiej muzyki ludowej. Zespól posiada w swoim repertuarze zarówno przebojowe kawałki które śmiało mogą wyprzeć z list przebojów grupę Feel, jak i klimatyczne ballady oraz ostre, niemalże punkowe kompozycje.

 

Cassiopeia Sanok
Zespół powstał w 2008 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Sanoku. Od początku głównym założeniem w działalności zespołu SA różnorodne prezentacje muzyczne o wielokulturowym wymiarze, głównie związane z tradycja słowiańską. Zespół sięga również do klasycznych wzorców będących alternatywą dla współczesnej muzyki rozrywkowej (muzyka średniowiecza i baroku).

 

Chłopcy kontra Basia Kraków/Warszawa
Jest to projekt muzyków, których gusta muzyczne oscyluja wokół jazzu, soulu, rocka lat 70-tych, jednak główną inspirację stanowi dla nich polska kultura ludowa. Materiał komponowany przez zespół Est oparty zarówno w warstwie muzycznej jaki i tekstowej na folklorze wiejskich: pieśniach i poezji.

 

Dzikie Jabłka Łódź
Zespół powstał wiosną 2011 roku w wyniku zderzenia żywiołów afrykańskich i polskich. Członkowie zespołu biorą udział również w innych projektach muzycznych : City Bum Bum, Maszyny, Gęsty Kożuch Kurzu, Azja Kamińska i Przyjaciele.

 

Folknery Kijów (Ukraina)
Zespół FOLKNERY istnieje od 2009, kiedy został założony przez grupę kreatywnych folklorystów z Kijowa. Inspiracje czerpią z ekspedycji po ukraińskich wioskach. Są znani z wypraw rowerowych przez cała Ukrainę , Rumunie, Bułgarię i Turcję. Na rodzimej scenie folkowej zabłysnęli na dużych festiwalach - „Trypilskie Koło", „ArtPole", „Rożanica".

 

Frument Project Radom
Zespół został założony przez czterech przyjaciół, dwóch studentów muzyki na wydziale Jazzu w Katowicach i dwóch asbolwentów radomskiej Szkoły Muzycznej. Ich program tworzą autorskie aranżacje melodii ziemi radomskiej.

 

Kalokagathos Częstochowa
to kilkuosobowy żeński zespół wokalny, założony i prowadzony przez Marzenę Lamch- Łoniewską. Zespół bada swoją twórczością zakamarki słowiańskiej kultury ludowej, kultury judaistycznej, średniowiecznej pielgrzymkowej muzyki starofrancuskiej i starohiszpańskiej, a ostatnio kolęd z różnych stron świata. W muzyce sięga po dawne formy i techniki wokalne łącząc je z ekspresją i ornamentyką śpiewu białego.

 

Kapela Maliszów Męcina Mała
Kapela została załozona w 2010 roku przez multiinstrumentalistę i budowniczego instrumentów ludowych Jana Malisza. W skład kapeli wchodzą członkowie jego rodziny. Zespół gra muzykę z rodzimego Pogórza, Łemkowszczyzny, muzykę huculską, węgierską czy bałkańską, czyli jak sami piszą: Karpaty i okolice.

 

Paranoic Ethno Jaworzno
Zespół powstał w październiku 2011 r. Jest na początku swojej drogi muzycznej. Ich muzyka to połączenie melodyki oraz rytmiki etnicznej z obszaru muzyki bałkańskiej oraz cygańskiej z charakterystycznymi dla muzyki elektronicznej brzmieniami.

 

Rozumaky Katowice
Inspiracją dla twórczości zespołu jest folklor słowiański (ukraiński, polski, rosyjski) w fuzji z szeroko pojętą muzyką rozrywkową. Połączenie tych dwóch nurtów daje im radość z odkrywania nowych obszarów muzycznych.

 

Teleri Kijów (Ukraina)
Zespół powstał z inicjatywy wokalistki Lesi Roj. Liderka zespołu występuje na scenie od kiedy pamięta. Na repertuar grupy składają się jej autorskie pieśni, a także ukraińskie, polskie i mołdawskie pieśni ludowe. Zespół wsytępował na wielu ukraińskich festiwalach piosenki autorskiej oraz na festiwalach folkowych.

 

Tutejszaja Szlachta Mińsk (Białoruś)
Zespoł powstał przy Białoruskim Państwowym Uniwersytecie. Za obiekt swoich zainteresowań przyjął muzykę, która brzmiała w pałacach i popularnej wśród drobnej szlachty Wielkiego Księstwa Litewskiego i I Rzeczypospolitej. Znaczną część ich repertuaru stanowią piosenki ludowe, którr swoimi korzeniami wywodzą się z muzyki szlachty.

 

Żmij Kraków
Utwory przygotowane przez zespół pod kierunkiem Jakuba "Żmija" Zieliny bazują na polskich balladach ludowych, a zaaranżowane są w stylu rocka progresywnego. Lider zespołu nie skupia się tylko na muzyce. Zajmuje się on folklorem i religią Słowian naukowo. Jest autorem naukowego opracowania pt. „Wierzenia prasłowian"


 


 


Pliki do pobrania - Downloads:

 



Logo plakat mikoajki

Mikołajki Folkowe 2011 coraz bliżej!


UWAGA!

W tym roku jarmark będzie koordynowany przez Adama Stanowskiego tel. 607865277, adam.stanowski@gmail.com. Ilość miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejszą rejestrację!

 

 

Już niedługo „Mikołajki Folkowe". Festiwal odbędzie się po raz 21. jak zwykle w drugi weekend grudnia, w dniach 8 - 11. Do grona artystów, którzy już wcześniej potwierdzili swój udział, kwintetu Alila Band z Izraela (10.12.2011) łączącego różnorodną muzykę basenu Morza Śródziemnego, doszło rodzinne (ojciec i dwóch synów) trio gitarowe z Serbii Trio Balkan Strings (10.12.2011) grające muzykę tradycyjną Bałkanów z elementami jazzu, swingu i muzyki klasycznej. Do „Mikołajkowej" drużyny została również zaproszona norwesko - szwedzka grupa Sver (9.12.2011) prezentująca skandynawską muzykę ludową w nowoczesny, dynamiczny sposób.

Na początku października organizatorzy ogłosili regulamin konkursu „Scena Otwarta (9.12.2011). Zgłoszenia można przesyłać do 27. listopada. Fundatorami nagród są UMCS, Urząd Miasta Lublin i MKiDN.

Na niedzielę, 11 grudnia został zaplanowany pokaz dwóch niemych filmów polskich "Bartek zwycięzca" i "Pruska kultura", do których muzykę napisał lubelski kompozytor Rafał Rozmus. Filmy będzie taperował zespół daCamera pod batutą Rozmusa. W muzyce znajduje się wiele odniesień po polskiej muzyki tradycyjnej. Jest to lubelska premiera tego wydarzenia.

Nie zabraknie też działań skierowanych do najmłodszej publiczności i warsztatów rękodzielniczych oraz muzycznych. W tym roku w sobotę (10.12.2011) będą między innymi wypiekane „busłowe łapy" - wiosenne pieczywo obrzędowe.

 

 

 Organizatorzy

      

 Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

          

 Patroni medialni

 

Facebook