mikołajki folkowe 2004

 

4 dni. 7 koncertów. 11 zespołów. 7 krajów. 2 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub festiwalowy.

CD Gratis

Ania Kiełbusiewicz - będziemy pamiętać
Ania Kiełbusiewicz - będziemy pamiętać
Ania - przyjaciel, artysta, dobry człowiek. Nie można tych określeń porządkować według jakiegoś klucza. Miłośnikom muzyki folkowej znana jako solistka zespołów Ania z Zielonego Wzgórza i Orkiestra p.w. św. Mikołaja. Wielokrotnie doceniana i nagradzana podczas ogólnopolskich przeglądów piosenki autorskiej i muzyki inspirowanej folklorem. Jej charakterystyczny, pełen dynamiki głos i charyzma sceniczna zawsze będą się kojarzyć z pieśniami śląskimi czy balladami Orkiestry. Na scenie zawsze skupiona, pełna ekspresji, zanurzona w tym, co śpiewa. Dla znajomych- nieokiełznana natura gotowa na wszelkie szaleństwa. Dla najbliższych-uważna, pomocna. Dobra. Zawsze z jakąś Tajemnicą, z lekką nieobecnością w rzeczywistości. W Jej nagłe zniknięcie jeszcze teraz, choć minął już prawie rok, trudno uwierzyć i pogodzić się z faktem, że nie ma osoby, która tyle siebie dawała innym. Ale jednocześnie Ania ciągle z nami jest. W każdej nucie zaśpiewanej wspólnie z Orkiestrą czy Anią z Zielonego Wzgórza, w swoich obrazach, listach, zdjęciach, wspomnieniach jej śmiechu, głosu, temperamentu, poczucia humoru, a także profesjonalizmu i umiejętności całkowitego poświęcenia wszystkiego temu, co się robi.

Osoba obdarzona ponadprzeciętnymi zdolnościami, nie tylko muzycznymi. Spontaniczna, ale jednocześnie wciąż doskonaląca swój warsztat i poszukująca nowych form. Malarstwo na szkle jest kolejnym wyrazem jej fascynacji wszelkimi przejawami sztuki ludowej. Rzeźba, haft, teatr obrzędowy, legenda znajdują odbicie w jej twórczości. Kwieciste hafty, ażurowe koronki fartuchów, drewniane skrzynie, proste krzesła, surowe stoły z miską pełną kaszy rozpływają się i formują w nowym, rozmarzonym świecie. Tematy nasuwa również rzeczywistość widziana z okien chorzowskiej oficyny. Huta, kamienice z licznymi wykuszami, balkonikami, połamane dachy upstrzone powykrzywianymi kominami, sterczącymi antenami - krajobraz Śląska, wydawałoby się smutny i szary, na szkle zamienia się w bajkowe, wesołe miasto, ożywione soczystymi kolorami. Ludowość zaklęta w kole czterech pór roku, w nieustannym obumieraniu i odradzaniu, magia drzew, kwiatów na łąkach, ptaków na dachach, staruszków na ławkach, to elementy, które dominują w jej wczesnej twórczości. Z czasem odchodzi od świata przedmiotów, wędruje w głębię swojej wyobraźni rozlewając kolory w tajemnicze formy W kolejnym etapie ucieka od rzeczywistości przedmiotowej w abstrakcyjną krainę swojej wyobraźni. Zaczyna wykorzystywać tę wywodzącą się z kultury ludowej technikę do całkiem już nowoczesnych eksperymentów. Wystawa malarstwa na szkle, która zostanie zaprezentowana podczas tegorocznych Mikołajków, to przekrojowa prezentacja twórczości Ani - od jej najwcześniejszych obrazów, po ostatnie, niedokończone...
ANNA KIEŁBUSIEWICZ piosenki

Z okazji XIV edycji festiwalu Mikołajki Folkowe ukaże się płyta - wspomnienie: Anna Kiełbusiewicz, Piosenki. Prezentowane na niej nagrania pochodzą z sesji, która odbyła się w studiu Polskiego Radia w Warszawie w grudniu 1995, a także z koncertów na festiwalu "Nowa Tradycja" w 1998 roku. Jeden utwór, wykonywany z towarzyszeniem muzyków Orkiestry św. Mikołaja, został zarejestrowany podczas ubiegłorocznych Mikołajków Folkowych. Był to przedostatni koncert Ani.

Okładka CD Ani Kiełbusiewicz

1.Miała Kasia Jasia
2. O, jezioro, jezioro
3. Kulało się kulało
4. Za pańską stodołą
5. Pasła pastereczka
6. Wstała pani rano
7. Gdybym ja miała dbać
8. W polu lipejka
9. A wiencić ja ogródek
10. Jasineczku mój
11. Kalino malino
12. U mej matki rodzonej
13. Choćby mi grała z Krakowa muzyka
14. Hej, na tem to polu
15. Ach, w tej studni
16. Szła dzieweczka
17. Hej, na łące
18. Kąpała się Kasia w morzu
19. Z tamtej strony jezioreczka
20. Wedle donaju chodziła
21. Kandyż żeś ty moja matko
22. Kołysanki
23. Lulajże, mi lulaj
24. Sniło mi się śniło
25. Cyrwunem zasiala
26. Staram ja się staram

Nagrania pochodzą z sesji, która odbyła się 29 grudnia 1995 r. w studiu PR S-2 w Warszawie, a także z koncertów w dniach 14-15 marca 1998 r. na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w Warszawie (nr 19, 20, 21, 22). Piosenka "Cyrwunem zasiała" (nr 25) pochodzi z koncertu Orkiestry św. Mikołaja na "Mikołajkach Folkowych" 2003. Solistce w nagraniu tym towarzyszą Anna Bielak na skrzypcach oraz Aleksandra Rybak na wiolonczeli.
Płytę wydano z okazji XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" 2004 Organizatorzy: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Pismo Folkowe "Gadki z Chatki" Projekt, przygotowanie i skład: Dorota Panek, Dorota i Waldek Samociuk Foto: Adam Klimek, Piotr Heliś Wsparcie projektu: Lubek Wójcicki Teksty Ani, umieszczone obok obrazków, pochodzą z listów do Doroty Panek Mastering: Sławomir Gładyszewski Donatorzy: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu; Urząd Miejski w Lublinie, Urząd Marszałkowski w Lublinie Międzynarodowa Fundacja Wyszehradzka Fundacja UMCS; Naturalna Woda Mineralna "Kryniczanka" Drukarnia "Inwazja Sieci" Ergo Hestia; Polskie Radio SA Drukarnia "Petit" s.c. Logart Studio Plus GSM



Logo plakat mikoajki MIKOŁAJKI FOLKOWE - tradycja z tradycjami

to najstarszy tego typu festiwal w Polsce. Na jego scenie wystąpiło dotąd 102 zespoły z 16 krajów. W ramach Mikołajków Folkowych od 1994 r. organizowany jest konkurs Scena Otwarta pierwszy polski przegląd wykonawców inspirujących się muzyką etniczną, przez który przewinęło się dodatkowo 101 zespołów i solistów. Na mikołajkach powstał też bezprecedensowy konkurs na Folkowy Fonogram Roku, jedyne w Polsce przedsięwzięcie promujące folkowy rynek wydawniczy. MIKOŁAJKI FOLKOWE to kawał historii tej muzyki w Polsce - twórzcie ją razem z nami!

Karnet na koncerty na sali widowiskowej (*) - 33 zł
do każdego z nich gratis CD Anny Kiełbusiewicz "Piosenki"

Karnet na koncerty z cyklu "Folk nocą" - 10 zł

 

Koncerty oznaczone gwiazdką * odbywają się na sali widowiskowej ,
pozostałe w Klubie Festiwalowym (Mała Scena).
Wszystko dzieje się w Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka",
Lublin, ul. Radziszewskiego 16

Facebook