Projekt prof. Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu to spotkanie dwóch odlegÅ‚ych kultur muzycznych Å›wiata. To podróż wyobraźni, w której na dalekim Jedwabnym Szlaku 800 lat temu spotykajÄ… siÄ™ wÄ™drujÄ…cy muzycy z Chin z polskimi trubadurami. Wspólnie Å›piewajÄ…, wspólnie grajÄ…, wspólnie uczÄ… siÄ™ jedni od drugich innego sposobu myÅ›lenia o ksztaÅ‚towaniu emocji czy też przepÅ‚ywie czasu w muzyce. W programie znajdÄ… siÄ™ tradycyjne utwory chiÅ„skie, polskie oraz kompozycje Marii Pomianowskiej utrzymane w stylistyce „world music", dedykowane niezwykÅ‚ym instrumentom strunowym.
Mingjie Yu pochodzi z prowincji Hubei, gdzie od lat studiuje grÄ™ na siÄ™gajÄ…cym korzeniami czasów starożytnych instrumencie zwanym zheng. Na koncercie artystka przedstawi kilka odmian chiÅ„skiej cytry. Mingjie przebywa w Polsce jako stażystka prof. Marii Pomianowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczy siÄ™ polskich oberków, pieÅ›ni oraz wybranych mazurków Fryderyka Chopina przeÅ‚ożonych na jÄ™zyk chiÅ„skiej cytry zheng.
Prof. Maria Pomianowska od ponad 30 lat bada kultury muzyczne Azji, tworzy projekty wraz z muzykami z Iranu, Indii, Chin, Korei, Japonii czy Bliskiego Wschodu. Artystka gra na wielu azjatyckich instrumentach smyczkowych. W projekcie polsko-chiÅ„skim prof. Maria Pomianowska przedstawi dźwiÄ™k instrumentów, które przed 27 laty wraz z prof. EwÄ… Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim zrekonstruowaÅ‚a. Koncert poÅ‚Ä…czy zatem gÅ‚os antycznych chiÅ„skich cytr z brzmieniem odtworzonych staropolskich instrumentów smyczkowych.