mikołajki folkowe 2019

 

29 listopada - 1 grudnia 2019 roku! Chatka Żaka Lublin!

Literackie Rozstaje

sobota, 30 grudnia 2019, godz. 17.00

Stowarzyszenie Folkowisko zaprezentujemy portal translatorski Rozstaje.art
Co łączy literaturę Europy Środkowo-Wschodniej? Czy podobne tematy lub motywy występują w tekstach w różnych językach? To mogą sprawdzić tylko tłumacze! W tym celu, w czerwcu 2019 r., w polskiej wsi Gorajec zebrało się 21 osób zajmujących się translatoryką na Łotwie, Litwie, Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, w Czechach, Polsce, Serbii i Rosji. Przed tydzień pracowali nad tłumaczeniem i doborem tekstów literackich, które łączył jeden temat: rozstaje.
Rozstaje to miejsce, w którym drogi (losy/tożsamości/historie) spotykają się ze sobą. Miejsce, w którym zastanawiamy się nad swoją przeszłością i przyszłością i podejmujemy wybór.

Czym są rozstaje w literaturze? Można to sprawdzić naszym portalu ROZSTAJE.ART, który powstał jako efekt warsztatów: to unikalna platforma - można na niej znaleźć teksty w 10 językach, prześledzić, jakie motywy się przeplatają, co łączy dane utwory i jak brzmią w różnych wersjach językowych. Podczas prezentacji opowiemy o nich, przeczytamy fragmenty tekstów i opowiemy o tajemniczej atmosferze wsi Gorajec, która na to wszystko pozwoliła.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Literary Meetups. Points of no boundaries finansowanego ze środków Funduszu Wyszehradzkiego International Visegrad Fund.

Portal zaprezentuje Maciej Piotrowski - z wykształcenia historyk i ukrainoznawca, z pasji animator kultury

«« wróć

Organizatorzy:

umsc   ack   sarf  csk mbp

 

Sponsorzy: 

wojlub  mlub  mkdin  ludowidla

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego  

 

Media:

tvp3  rl kurier centrum tvumcs  folk  folk24pismo

Facebook