mikołajki folkowe 2015

 

Jubileuszowe wydanie Festiwalu!

Wykonawcy

Kapela Stacha z Dzwoli ()

niedziela, 13 grudnia, godz. 16.00

Kapela  Stacha z Dzwoli

Kapela Stacha powstała w 2007 roku w oparciu o dwóch wspaniałych artystów ludowych, z których każdy ma bogatą artystyczną przeszłość. Liderem jest Stanisław Głaz (skrzypek), laureat niezliczonej ilości nagród, w tym tej najważniejszej - Złotej Baszty na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, nagród na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypków Ludowych w Nowej Sarzynie i innych. Otrzymał również Nagrodę im. Oskara Kolberga. Drugim członkiem kapeli jest autentyczny wiejski muzykant, grający wcześniej w Kapeli Mateusza - Bronisław Rawski z Kocudzy. Gra na instrumentach pasterskich, skrzypcach, harmonijce ustnej, a w kapeli prezentuje mistrzowskie wykonania na bębenku sitowym. Wcześniej był członkiem zespołu obrzędowego Kocudzanki, a obecnie grupy obrzędowej Janowiacy. Mimo że panowie współtworzą grupę od niedawna, Kapela Stacha zdobyła ogromne uznanie potwierdzone czołowymi nagrodami na Powiślakach w Maciejowicach, na kazimierskim festiwalu i w wielu innych miejscach. Jest to jedna z ostatnich tradycyjnych kapel kultywujących bogaty folklor pogranicza janowsko-biłgorajskiego. W repertuarze posiada polki, oberki, walczyki, charakterystyczne dla tego regionu podróżniaki oraz liczne melodie pieśni ludowych. 

Od października 2015 do marca 2016 Stanisław Głaz jest stypendystą Funduszu Promocji Twórczości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

«« wróćLogo plakat mikoajki
Znajdź nas na facebooku

 

Zbliżają się 25, jubileuszowe, Mikołajki Folkowe. Festiwal już od dawna wpisał się w krajobraz lubelskiej kultury. Niesłabnące zainteresowanie, z jakim spotyka się muzyka na nim prezentowana, świadczy o potrzebie istnienia tradycji we współczesnej kulturze popularnej.
Organizatorzy starają się, żeby każdy festiwal, nie tylko jubileuszowy, był jak najlepszy, ale ten ma wyjątkowy klimat. Wystąpią na nim zespoły od lat związane z "Mikołajkową" sceną, choćby Kapela ze Wsi Warszawa. Kapela jest znana na całym świecie, a pierwsze kroki stawiała na "Scenie Otwartej". Razem z nią wystąpi Kapela Maliszów, która w zeszłym roku zdobyła w konkursie I nagrodę. Obie formacje będą promować niedawno wydane płyty. Innym zespołem, który pojawił się na festiwalu już w 1994 roku jest Matragona. Ich koncert, to propozycja dla wszystkich szukających muzyki akustycznej, refleksyjnej i wysublimowanej. Równolegle został zaplanowany folk-metalowy koncert "Pożoga Live!", na którym wystąpią lubelskie grupy Black Velvet Band i Merkfolk a także Elforg z Warszawy. 25. "Mikołajki Folkowe" uświetnią także artyści z zagranicy: Inna Zhelannaya z zespołem - charyzmatyczna wokalistka, założycielka legendarnej grupy Farlanders, która w 2007 rozpoczęła karierę solową. Na sobotnim Koncercie Głównym lubelscy widzowie będę mieli okazję spotkać się też z węgierskim zespołem Söndörgö łączącym muzykę z południowych Węgier z tradycją serbską i chorwacką. W sobotę wystąpią też gospodarze - Orkiestra św. Mikołaja oraz laureaci piątkowego konkursu "Scena Otwarta". Na holu, jak zwykle, muzyka tradycyjna do tańca i jarmark różności. Festiwalowi towarzyszą liczne zajęcia warsztatowe, na przykład pieśni afrykańskich, tańców węgierskich, wypieku korowaja. Najmłodsi będą mogli nauczyć się ozdabiania świątecznych pierniczków czy gry na instrumentach perkusyjnych. Szereg działań jest organizowanych we współpracy z kołami naukowymi, chociażby studencka konferencja naukowa "Kultura ludowa - jest czy jej nie ma" czy festiwalowa żywa biblioteka. "Mikołajki Folkowe" wzbogacają wystawy fotograficzne. Jedna jest poświęcona roztoczańskim muzykantom, druga jest pokłosiem konkursu fotograficznego "Tradycja w obiektywie" organizowanego w ramach festiwalu.  

 

Organizatorzy

umcs ackInk  sarf off

 

Sponsorzy

zuk

um  woj inspi mkidn eh tr  lud  ltf

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Patroni medialni

tvp gadki kurier zoom cen ralu f24  es  folk  

Facebook