mikołajki folkowe 2015

 

Jubileuszowe wydanie Festiwalu!

Wykonawcy

Söndörgö (Węgry)

sobota, 12 grudnia, godz. 18.00

Söndörgö
Söndörgö
Söndörgö
Söndörgö założyli trzej bracia, Áron, Benjamin i Salamon Eredics, wspólnie z kuzynem Dávidem Eredicsem i Attilą Buzásem (tambura), w 1995 roku w małym miasteczku Szentendre pod Budapesztem. Söndörgö wyciąga z ludowych tradycji węgierskich wszystko, co najlepsze. Zespół do swojego składu, oprócz tradycyjnych skrzypiec, dodał też tamburę, podobny do mandoliny instrument pochodzenia tureckiego, chętnie wykorzystywany przez muzyków z południowych Węgier, podatnych na tradycje serbskie i chorwackie. Album „Tamburocket" z 2014 roku jest dopiero drugim krążkiem o międzynarodowym zasięgu w historii zespołu. Do wydania tej płyty Söndörgö przygotowywali się długo, zbierając tradycyjne melodie i pieśni z węgierskich annałów i opracowań etnograficznych. Ciekawym utworem jest wykonany na altowej tamburze (basszprímtambura) „Srpski Madjarik". Natomiast weselne „Majka Kceru" grupa dostosowała do bardziej żywiołowej rytmiki. W 2014 roku zespół otrzymał prestiżową Kossuth Prize, która jest jedną z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród węgierskich w dziedzinie kultury.
www.sondorgo.hu/

«« wróćLogo plakat mikoajki
Znajdź nas na facebooku

 

Zbliżają się 25, jubileuszowe, Mikołajki Folkowe. Festiwal już od dawna wpisał się w krajobraz lubelskiej kultury. Niesłabnące zainteresowanie, z jakim spotyka się muzyka na nim prezentowana, świadczy o potrzebie istnienia tradycji we współczesnej kulturze popularnej.
Organizatorzy starają się, żeby każdy festiwal, nie tylko jubileuszowy, był jak najlepszy, ale ten ma wyjątkowy klimat. Wystąpią na nim zespoły od lat związane z "Mikołajkową" sceną, choćby Kapela ze Wsi Warszawa. Kapela jest znana na całym świecie, a pierwsze kroki stawiała na "Scenie Otwartej". Razem z nią wystąpi Kapela Maliszów, która w zeszłym roku zdobyła w konkursie I nagrodę. Obie formacje będą promować niedawno wydane płyty. Innym zespołem, który pojawił się na festiwalu już w 1994 roku jest Matragona. Ich koncert, to propozycja dla wszystkich szukających muzyki akustycznej, refleksyjnej i wysublimowanej. Równolegle został zaplanowany folk-metalowy koncert "Pożoga Live!", na którym wystąpią lubelskie grupy Black Velvet Band i Merkfolk a także Elforg z Warszawy. 25. "Mikołajki Folkowe" uświetnią także artyści z zagranicy: Inna Zhelannaya z zespołem - charyzmatyczna wokalistka, założycielka legendarnej grupy Farlanders, która w 2007 rozpoczęła karierę solową. Na sobotnim Koncercie Głównym lubelscy widzowie będę mieli okazję spotkać się też z węgierskim zespołem Söndörgö łączącym muzykę z południowych Węgier z tradycją serbską i chorwacką. W sobotę wystąpią też gospodarze - Orkiestra św. Mikołaja oraz laureaci piątkowego konkursu "Scena Otwarta". Na holu, jak zwykle, muzyka tradycyjna do tańca i jarmark różności. Festiwalowi towarzyszą liczne zajęcia warsztatowe, na przykład pieśni afrykańskich, tańców węgierskich, wypieku korowaja. Najmłodsi będą mogli nauczyć się ozdabiania świątecznych pierniczków czy gry na instrumentach perkusyjnych. Szereg działań jest organizowanych we współpracy z kołami naukowymi, chociażby studencka konferencja naukowa "Kultura ludowa - jest czy jej nie ma" czy festiwalowa żywa biblioteka. "Mikołajki Folkowe" wzbogacają wystawy fotograficzne. Jedna jest poświęcona roztoczańskim muzykantom, druga jest pokłosiem konkursu fotograficznego "Tradycja w obiektywie" organizowanego w ramach festiwalu.  

 

Organizatorzy

umcs ackInk  sarf off

 

Sponsorzy

zuk

um  woj inspi mkidn eh tr  lud  ltf

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Patroni medialni

tvp gadki kurier zoom cen ralu f24  es  folk  

Facebook