mikołajki folkowe 2015

 

Jubileuszowe wydanie Festiwalu!

Wykonawcy

Orkiestra św.Mikołaja (Polska)

sobota, 12 grudnia, godz. 18.00

Orkiestra św.Mikołaja
Orkiestra św.Mikołaja
Orkiestra św. Mikołaja występuje na festiwalu już 25 raz. Dla zespołu jest to również jubileusz. Staną przez „swoją publicznością" w przededniu wydania kolejnego albumu „Mody i kody". Mody można rozumieć dwojako - jako modne style ale również jako skrót od słowa "modyfikacja", który dobrze znają komputerowi gracze. Pojęcie modu to znak czasu. Dla każdej ludowej piosenki muzycy szukali, na jakim modzie najfajniej się ją gra - takie dekodowanie starej muzyki na nowym sprzęcie. Tytułowe kody to przede wszystkim dwa bardzo charakterystyczne i osłuchane kody muzyczne: przeboje ludowej estrady i technika melodeklamacji, dziś najbardziej rozpowszechniona w wersji hip-hop czy ragamuffin, ale od zawsze istniejąca w kulturze tradycyjnej na granicy mowy i śpiewu. Dzięki temu połączeniu udało się stworzyć piosenki stosunkowo proste a jednocześnie melodyjne i opisujące konkretne sytuacje czy historie, co w muzyce ludowej nie jest regułą. Od cepeliowskich hitów zawsze się kapela odżegnywała. Cały folk powstał w opozycji do tzw. zespołów pieśni i tańca. Ale ich kody są solidne. Wystarczy zmienić „skórkę", żeby odkryć je na nowo. Historie się nie zmieniają. Ostatecznie chodzi o to, aby cały czas je opowiadać, jak kto umie i lubi. I w ten sposób - jak Szeherezada - utrzymywać się przy życiu.
„Mody i kody" to czternasty album zespołu, który podczas swego istnienia zagrał około 2000 koncertów. Wśród nich są i te najbardziej prestiżowe, te na wielkich imprezach, takich jak Rudolstadt Festival, Sfinks Festival, Colours of Ostrava, Rain Forest Festival, ArtPole, i te kameralne, równie ważne zarówno dla muzyków jak i dla słuchaczy i te 25 występów na „Mikołajkach Folkowych".
mikolaje.lublin.pl

MP3: Orkiestra św.Mikołaja - KrakowiakII, Orkiestra św.Mikołaja - Oberek,

«« wróćLogo plakat mikoajki
Znajdź nas na facebooku

 

Zbliżają się 25, jubileuszowe, Mikołajki Folkowe. Festiwal już od dawna wpisał się w krajobraz lubelskiej kultury. Niesłabnące zainteresowanie, z jakim spotyka się muzyka na nim prezentowana, świadczy o potrzebie istnienia tradycji we współczesnej kulturze popularnej.
Organizatorzy starają się, żeby każdy festiwal, nie tylko jubileuszowy, był jak najlepszy, ale ten ma wyjątkowy klimat. Wystąpią na nim zespoły od lat związane z "Mikołajkową" sceną, choćby Kapela ze Wsi Warszawa. Kapela jest znana na całym świecie, a pierwsze kroki stawiała na "Scenie Otwartej". Razem z nią wystąpi Kapela Maliszów, która w zeszłym roku zdobyła w konkursie I nagrodę. Obie formacje będą promować niedawno wydane płyty. Innym zespołem, który pojawił się na festiwalu już w 1994 roku jest Matragona. Ich koncert, to propozycja dla wszystkich szukających muzyki akustycznej, refleksyjnej i wysublimowanej. Równolegle został zaplanowany folk-metalowy koncert "Pożoga Live!", na którym wystąpią lubelskie grupy Black Velvet Band i Merkfolk a także Elforg z Warszawy. 25. "Mikołajki Folkowe" uświetnią także artyści z zagranicy: Inna Zhelannaya z zespołem - charyzmatyczna wokalistka, założycielka legendarnej grupy Farlanders, która w 2007 rozpoczęła karierę solową. Na sobotnim Koncercie Głównym lubelscy widzowie będę mieli okazję spotkać się też z węgierskim zespołem Söndörgö łączącym muzykę z południowych Węgier z tradycją serbską i chorwacką. W sobotę wystąpią też gospodarze - Orkiestra św. Mikołaja oraz laureaci piątkowego konkursu "Scena Otwarta". Na holu, jak zwykle, muzyka tradycyjna do tańca i jarmark różności. Festiwalowi towarzyszą liczne zajęcia warsztatowe, na przykład pieśni afrykańskich, tańców węgierskich, wypieku korowaja. Najmłodsi będą mogli nauczyć się ozdabiania świątecznych pierniczków czy gry na instrumentach perkusyjnych. Szereg działań jest organizowanych we współpracy z kołami naukowymi, chociażby studencka konferencja naukowa "Kultura ludowa - jest czy jej nie ma" czy festiwalowa żywa biblioteka. "Mikołajki Folkowe" wzbogacają wystawy fotograficzne. Jedna jest poświęcona roztoczańskim muzykantom, druga jest pokłosiem konkursu fotograficznego "Tradycja w obiektywie" organizowanego w ramach festiwalu.  

 

Organizatorzy

umcs ackInk  sarf off

 

Sponsorzy

zuk

um  woj inspi mkidn eh tr  lud  ltf

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Patroni medialni

tvp gadki kurier zoom cen ralu f24  es  folk  

Facebook