mikołajki folkowe 2015

 

Jubileuszowe wydanie Festiwalu!

Wykonawcy

Kapela Działoszacy z Działoszyc (Świętokrzyskie)

sobota, 12 grudnia, godz. 16.00

Kapela Działoszacy z  Działoszyc
Kapela ludowa Działoszacy powstała w 1988 roku i działa przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Działoszycach. Założycielem oraz kierownikiem artystycznym kapeli jest Adam Kocerba (akordeon, harmonia polska, śpiew). Pozostali członkowie kapeli to: Marek Juzaszek (skrzypce), Piotr Wierzba (klarnet), Paweł Wierzba (trąbka), Tadeusz Nalepa (kontrabas). Na przestrzeni 27 lat działalności najdłużej z kapelą współpracowali: Stanisław Mucha (skrzypce), Andrzej Madetko (klarnet), Stanisław Kozłowski (klarnet), Lesław Tracz (trąbka), Zbigniew Leszczyński (śpiew). Kapela wielokrotnie występowała i zdobywała laury na imprezach folklorystycznych, takich jak: Buskie Spotkania z Folklorem, Wojewódzki Przegląd Kapel w Chrobrzu i Niegłosławicach, Festiwal Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej, Międzywojewódzki Przegląd Kapel i Solistów Instrumentalistów w Końskich oraz festiwal w Kazimierzu Dolnym.Za propagowanie muzyki ludowej Ponidzia otrzymali wiele nagród i odznaczeń.

«« wróćLogo plakat mikoajki
Znajdź nas na facebooku

 

Zbliżają się 25, jubileuszowe, Mikołajki Folkowe. Festiwal już od dawna wpisał się w krajobraz lubelskiej kultury. Niesłabnące zainteresowanie, z jakim spotyka się muzyka na nim prezentowana, świadczy o potrzebie istnienia tradycji we współczesnej kulturze popularnej.
Organizatorzy starają się, żeby każdy festiwal, nie tylko jubileuszowy, był jak najlepszy, ale ten ma wyjątkowy klimat. Wystąpią na nim zespoły od lat związane z "Mikołajkową" sceną, choćby Kapela ze Wsi Warszawa. Kapela jest znana na całym świecie, a pierwsze kroki stawiała na "Scenie Otwartej". Razem z nią wystąpi Kapela Maliszów, która w zeszłym roku zdobyła w konkursie I nagrodę. Obie formacje będą promować niedawno wydane płyty. Innym zespołem, który pojawił się na festiwalu już w 1994 roku jest Matragona. Ich koncert, to propozycja dla wszystkich szukających muzyki akustycznej, refleksyjnej i wysublimowanej. Równolegle został zaplanowany folk-metalowy koncert "Pożoga Live!", na którym wystąpią lubelskie grupy Black Velvet Band i Merkfolk a także Elforg z Warszawy. 25. "Mikołajki Folkowe" uświetnią także artyści z zagranicy: Inna Zhelannaya z zespołem - charyzmatyczna wokalistka, założycielka legendarnej grupy Farlanders, która w 2007 rozpoczęła karierę solową. Na sobotnim Koncercie Głównym lubelscy widzowie będę mieli okazję spotkać się też z węgierskim zespołem Söndörgö łączącym muzykę z południowych Węgier z tradycją serbską i chorwacką. W sobotę wystąpią też gospodarze - Orkiestra św. Mikołaja oraz laureaci piątkowego konkursu "Scena Otwarta". Na holu, jak zwykle, muzyka tradycyjna do tańca i jarmark różności. Festiwalowi towarzyszą liczne zajęcia warsztatowe, na przykład pieśni afrykańskich, tańców węgierskich, wypieku korowaja. Najmłodsi będą mogli nauczyć się ozdabiania świątecznych pierniczków czy gry na instrumentach perkusyjnych. Szereg działań jest organizowanych we współpracy z kołami naukowymi, chociażby studencka konferencja naukowa "Kultura ludowa - jest czy jej nie ma" czy festiwalowa żywa biblioteka. "Mikołajki Folkowe" wzbogacają wystawy fotograficzne. Jedna jest poświęcona roztoczańskim muzykantom, druga jest pokłosiem konkursu fotograficznego "Tradycja w obiektywie" organizowanego w ramach festiwalu.  

 

Organizatorzy

umcs ackInk  sarf off

 

Sponsorzy

zuk

um  woj inspi mkidn eh tr  lud  ltf

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Patroni medialni

tvp gadki kurier zoom cen ralu f24  es  folk  

Facebook