mikołajki folkowe 2015

 

Jubileuszowe wydanie Festiwalu!

Warsztaty pieśni afrykańskich - Lydie Kotlinski KOYEMBA

Warsztaty pieśni afrykańskich
Warsztaty pieśni afrykańskich

sobota, 12 grudnia 2015, godz. 14.00

KOYEMBA. Lydie Charlotte Kotlinski (sopran) rozpoczęła naukę śpiewu klasycznego w konserwatorium w Wersalu w 1987 roku. W latach 1991-1993 studiowała jazz polifoniczny pod okiem Christiane Legrand w renomowanej szkole CIM w Paryżu. Śpiewa standardy w duecie, trio, kwintecie, nagrywa muzykę do filmów krótkometrażowych. Grupa wykonująca jazz eksperymentalny, Lunatik Jazz Orchestra, w której Lydie jest wokalistką, zdobyła w 1993 roku Grand Prix na festiwalu Tremplin w Awinionie. Od 2003 roku wokalistka współtworzy grupę Les Tisseuses d'étoiles, żeńskie trio wokalne wykonujące utwory gospel, afroamerykańskie i afrykańskie oraz jest współautorem dźwiękowej opowieści o historii muzyki gospel „Le Chant de Dahnani", wpisanej do katalogu rozwoju kulturalnego Regionu Bouches-du-Rhône. Z Les Tisseuses d'étoiles wyrusza na liczne koncerty, śpiewają a cappella pieśni z Afryki i gospel. Od października 2012 roku prowadzi chór Łontanara, który stale współpracuje ze znanym perkusistą - Słomą. W grudniu 2014 roku grupa zdobyła Nagrodę Publiczności podczas festiwalu Mikołajki Folkowe. Lydie prowadzi również warsztaty pieśni afrykańskich Koyemba. Mają one na celu popularyzację wiedzy o kulturze afrykańskiej poprzez naukę tradycyjnych pieśni oraz wyjaśnianie ich znaczenia. Zajęcia obejmują utwory z Afryki Zachodniej (Kongo, Benin, Senegal) oraz Południowej (języki Zulu i Xhosa). Warsztaty są adresowane do wszystkich, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania muzycznego. Program zajęć oraz sposób ich prowadzenia jest dostosowywany do potrzeb grupy warsztatowej.

https://www.facebook.com/KOYEMBAwarsztaty/?fref=ts 

«« wróćLogo plakat mikoajki
Znajdź nas na facebooku

 

Zbliżają się 25, jubileuszowe, Mikołajki Folkowe. Festiwal już od dawna wpisał się w krajobraz lubelskiej kultury. Niesłabnące zainteresowanie, z jakim spotyka się muzyka na nim prezentowana, świadczy o potrzebie istnienia tradycji we współczesnej kulturze popularnej.
Organizatorzy starają się, żeby każdy festiwal, nie tylko jubileuszowy, był jak najlepszy, ale ten ma wyjątkowy klimat. Wystąpią na nim zespoły od lat związane z "Mikołajkową" sceną, choćby Kapela ze Wsi Warszawa. Kapela jest znana na całym świecie, a pierwsze kroki stawiała na "Scenie Otwartej". Razem z nią wystąpi Kapela Maliszów, która w zeszłym roku zdobyła w konkursie I nagrodę. Obie formacje będą promować niedawno wydane płyty. Innym zespołem, który pojawił się na festiwalu już w 1994 roku jest Matragona. Ich koncert, to propozycja dla wszystkich szukających muzyki akustycznej, refleksyjnej i wysublimowanej. Równolegle został zaplanowany folk-metalowy koncert "Pożoga Live!", na którym wystąpią lubelskie grupy Black Velvet Band i Merkfolk a także Elforg z Warszawy. 25. "Mikołajki Folkowe" uświetnią także artyści z zagranicy: Inna Zhelannaya z zespołem - charyzmatyczna wokalistka, założycielka legendarnej grupy Farlanders, która w 2007 rozpoczęła karierę solową. Na sobotnim Koncercie Głównym lubelscy widzowie będę mieli okazję spotkać się też z węgierskim zespołem Söndörgö łączącym muzykę z południowych Węgier z tradycją serbską i chorwacką. W sobotę wystąpią też gospodarze - Orkiestra św. Mikołaja oraz laureaci piątkowego konkursu "Scena Otwarta". Na holu, jak zwykle, muzyka tradycyjna do tańca i jarmark różności. Festiwalowi towarzyszą liczne zajęcia warsztatowe, na przykład pieśni afrykańskich, tańców węgierskich, wypieku korowaja. Najmłodsi będą mogli nauczyć się ozdabiania świątecznych pierniczków czy gry na instrumentach perkusyjnych. Szereg działań jest organizowanych we współpracy z kołami naukowymi, chociażby studencka konferencja naukowa "Kultura ludowa - jest czy jej nie ma" czy festiwalowa żywa biblioteka. "Mikołajki Folkowe" wzbogacają wystawy fotograficzne. Jedna jest poświęcona roztoczańskim muzykantom, druga jest pokłosiem konkursu fotograficznego "Tradycja w obiektywie" organizowanego w ramach festiwalu.  

 

Organizatorzy

umcs ackInk  sarf off

 

Sponsorzy

zuk

um  woj inspi mkidn eh tr  lud  ltf

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Patroni medialni

tvp gadki kurier zoom cen ralu f24  es  folk  

Facebook