mikołajki folkowe 2014

 

Informacje Jarmark: Adam Stanowski (tel. 607 865 277) Scena Otwarta: Stefan Bracha (tel. 691 823 518)

Zespół ILIOS – warsztaty tańców greckich

sobota, 13 grudnia 2014, godz. 11.00

Skład: Irena Argiro Tsermegas, Bożena Głodkowska, Tomasz Kozłowski.
W dzisiejszej Grecji tańce ludowe i wywodzące się z folkloru miejskiego są nieodłącznym elementem zabaw, uroczystości rodzinnych i świąt narodowych. Tańczy się także w tawernach, klubach nocnych i na dyskotekach. Niektóre tańce występują tylko lokalnie, inne znane są większości Greków. Turyści mogą podziwiać taneczne korowody starszych i młodszych mieszkańców danej wsi w czasie świąt lokalnych i odpustów (panigiri). Zespół Ilios popularyzuje grecką tradycję taneczną w ramach działalności Towarzystwa Przyjaciół Grecji. Od kilkunastu lat uczestniczy w imprezach okolicznościowych, w ramach których organizuje i prowadzi w Warszawie warsztaty tańców greckich. Przewinęły się przez nie już setki miłośników tańca. Członkowie zespołu występowali też i prowadzili warsztaty podczas festiwali i imprez folklorystycznych na Mazowszu i w całej Polsce, m.in. w Lądku Zdroju, Wrocławiu, Szydłowcu, Czeremsze oraz w ramach cyklu „Karawana Europa". Członkowie zespołu zdobywali doświadczenie między innymi pod okiem tancerzy i instruktorów ze słynnego ateńskiego Teatru Tańca „Dora Stratou" (Savasa Chadzijeorjiu, Sterjosa Theocharidisa, Angeliki Drakopoulou, Joty Konstandinu, Janisa Karajanisa) oraz Kiriakosa Chamalidisa, greckiego choreografa pracującego w Grecji i w Niemczech. Znajomość tańca pogłębiają także każdego roku, uczestnicząc w greckich zabawach i festynach. Podczas warsztatów będzie można poznać korowodowe tańce ludowe z różnych regionów Grecji oraz tańce miejskie, m.in. innymi te, których kroki zostały wykorzystane w choreografii opracowanej do muzyki Mikisa Theodorakisa w filmie „Grek Zorba", w słynnej scenie tańca na plaży.

«« wróćLogo plakat mikoajki
Znajdź nas na facebooku

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe" to najstarszy w Polsce oraz jeden z największych festiwali muzyki folkowej, odbywający się od 1991 roku. Jego celem jest popularyzacja kultury tradycyjnej, przedstawienie jej w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego odbiorcy, jak również edukacja - próba zainteresowania młodych ludzi wartościami tradycyjnej kultury rodzimej oraz innych krajów oraz przełamywanie stereotypów i uprzedzeń pomiędzy narodami poprzez poznawanie ich tradycji i kultury. 

Organizatorzy

umcs ack ink sarf  wok transetnika

Sponsorzy

um woj mkidn ehtr lud lsf  ltf

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt został zrealizowany wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga 

 

Patroni medialni

4 sds tvp gad zoomcen ralu   f24 es  folk.pl

 

Facebook