mikołajki folkowe 2014

 

Informacje Jarmark: Adam Stanowski (tel. 607 865 277) Scena Otwarta: Stefan Bracha (tel. 691 823 518)

Byśki – warsztaty wyrobu pieczywa obrzędowego

sobota, 13 grudnia 2014, godz. 11.00

Byśki to rodzaj pieczywa obrzędowego, wypiekanego w przeddzień Nowego Roku oraz w wigilię święta Trzech Króli. Znane są przede wszystkim na terenach Kurpi, Podlasia, Warmii i Mazur. Swoimi formami miały przypominać zwierzęta hodowlane, domowe i dzikie: krowy, konie, gęsi, psy czy jelenie. Wypiekano je z ciasta chlebowego i stawiano na domowym ołtarzyku lub parapecie, gdzie spokojnie mogły „dojrzewać". Pieczeniem zajmowały się przede wszystkim gospodynie oraz dorastające panny, choć sporadycznie do prac mogli dołączyć również mężczyźni. Mówi się, iż byśki świadczyły o szczerości, gościnności oraz zamożności gospodarzy, którzy obdarowywali smakołykami najbliższą rodzinę i biesiadników. Stanowiły także rodzaj nagrody dla dzieci za pomoc rodzicom przy wypasie bydła czy pracy w polu. Obecnie byśki można spotkać w kurpiowskich skansenach oraz na jarmarkach rękodzieł ludowych i festynach w tym regionie.
Warsztaty poprowadzi Jadwiga Niedźwiedzka, znana twórczyni ludowa, założycielka „Galerii sosnowej" oraz autorka kalendarza na 2013 r., pochodząca z Kadzidła. Artystka od najmłodszych lat zajmuje się tworzeniem kwiatów z bibuły, wycinanek, palm wielkanocnych, pisanek, ozdób choinkowych oraz pieczywem obrzędowym.

«« wróćLogo plakat mikoajki
Znajdź nas na facebooku

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe" to najstarszy w Polsce oraz jeden z największych festiwali muzyki folkowej, odbywający się od 1991 roku. Jego celem jest popularyzacja kultury tradycyjnej, przedstawienie jej w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego odbiorcy, jak również edukacja - próba zainteresowania młodych ludzi wartościami tradycyjnej kultury rodzimej oraz innych krajów oraz przełamywanie stereotypów i uprzedzeń pomiędzy narodami poprzez poznawanie ich tradycji i kultury. 

Organizatorzy

umcs ack ink sarf  wok transetnika

Sponsorzy

um woj mkidn ehtr lud lsf  ltf

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt został zrealizowany wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga 

 

Patroni medialni

4 sds tvp gad zoomcen ralu   f24 es  folk.pl

 

Facebook