mikołajki folkowe 2011

 

 

"Chopinowskie kontrasty" Norberta Roztockiego

czwartek, 8 grudnia 2011, godz. 20.00

O Fryderyku Chopine oraz jego muzyce zostało już powiedziane wiele, natomiast znacznie mniej o inspiracjach oraz źródłach, z których czerpał.
Projekt fotograficzny „Chopinowskie kontrasty" jest próbą zilustrowania dwóch światów, między którymi Chopin swobodnie się poruszał przez całe życie, tj. świata muzyki klasycznej przynależącej do tzw. kultury wysokiej (elitarnej) oraz świata muzyki tradycyjnej przynależącej do sfery tzw. kultury ludowej.
Chopin jako jeden z niewielu kompozytorów sięgnął do źródeł polskiego ducha, z którego czerpali muzykanci ludowi i ubrał zaczerpnięte treści w znaczenia i kształty przynależące do sfery klasycznej, nie tracąc przy tym nic z jego głębi oraz tożsamości.
Jak dzisiaj wyglądają owe dwa światy?
Pozornie wydawać się może, iż są to dwie różne sfery nie mające ze sobą wiele wspólnego. Muzycy klasyczni, wspaniale wykształceni, dobrze ubrani, eleganccy, sławni. Muzycy ludowi, przede wszystkim zwykli rolnicy, stolarze, bez szkoły, nie wyglądający najlepiej, często komicznie w swoich kolorowych, przesiąkniętych zapachem naftaliny strojach.
Czy można w muzyce znaleźć jeszcze większe przeciwieństwo i kontrast niż między skrzypkiem ze sceny filharmonii, a skrzypkiem z Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu? Przepaść! A jednak jest coś wspólnego między tymi dwoma światami...
Źródło inspiracji, żeby nie rzec ten sam duch, który pcha do działania zarówno jednych jak i drugich. I w filharmonii i na kazimierskim rynku, bardzo często przekaz płynący ze sceny jest ten sam lub podobny, jedynie wyraz nieco różny. Te same tajemnice bywają zaklęte w dwie, tak różne formy. Z niemniejszą skutecznością prowokuje do podobnej refleksji koncert fortepianowy Chopina jak i lubelska piosnka o Janku co z wojny nie wrócił.
Zasadnicza różnica istnieje głównie na poziomie formy - języka muzycznego.
Język klasyczny ma charakter bardziej makrokosmiczny, globalny - język ludowy bardziej mikrokosmiczny, lokalny.
Kompozycje o rodowodzie klasycznym chcą bardziej opowiadać o tajemnicach kosmicznych w sposób uniwersalny, posługując się niejednokrotnie formami sięgającymi zenitu abstrakcji. Natomiast język ludowy posługuje się często wręcz bolesnym konkretem.
Niniejsza wystawa jest próbą ukazania pewnego nieśmiałego szeptu między owymi dwoma rzeczywistościami, które w życiu Chopina stanowiły jedność.

«« wróćLogo plakat mikoajki

Mikołajki Folkowe 2011 coraz bliżej!


UWAGA!

W tym roku jarmark będzie koordynowany przez Adama Stanowskiego tel. 607865277, adam.stanowski@gmail.com. Ilość miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejszą rejestrację!

 

 

Już niedługo „Mikołajki Folkowe". Festiwal odbędzie się po raz 21. jak zwykle w drugi weekend grudnia, w dniach 8 - 11. Do grona artystów, którzy już wcześniej potwierdzili swój udział, kwintetu Alila Band z Izraela (10.12.2011) łączącego różnorodną muzykę basenu Morza Śródziemnego, doszło rodzinne (ojciec i dwóch synów) trio gitarowe z Serbii Trio Balkan Strings (10.12.2011) grające muzykę tradycyjną Bałkanów z elementami jazzu, swingu i muzyki klasycznej. Do „Mikołajkowej" drużyny została również zaproszona norwesko - szwedzka grupa Sver (9.12.2011) prezentująca skandynawską muzykę ludową w nowoczesny, dynamiczny sposób.

Na początku października organizatorzy ogłosili regulamin konkursu „Scena Otwarta (9.12.2011). Zgłoszenia można przesyłać do 27. listopada. Fundatorami nagród są UMCS, Urząd Miasta Lublin i MKiDN.

Na niedzielę, 11 grudnia został zaplanowany pokaz dwóch niemych filmów polskich "Bartek zwycięzca" i "Pruska kultura", do których muzykę napisał lubelski kompozytor Rafał Rozmus. Filmy będzie taperował zespół daCamera pod batutą Rozmusa. W muzyce znajduje się wiele odniesień po polskiej muzyki tradycyjnej. Jest to lubelska premiera tego wydarzenia.

Nie zabraknie też działań skierowanych do najmłodszej publiczności i warsztatów rękodzielniczych oraz muzycznych. W tym roku w sobotę (10.12.2011) będą między innymi wypiekane „busłowe łapy" - wiosenne pieczywo obrzędowe.

 

 

 Organizatorzy

      

 Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

          

 Patroni medialni

 

Facebook