mikołajki folkowe 2011

 

 

Warsztaty rzemiosła: ozdoby z koralików, rzeźba w drewnie, Tatarzy Krymscy - filigran, haft, garncarstwo - stoiska

Warsztaty rzemiosła: ozdoby z koralików, rzeźba w drewnie, Tatarzy Krymscy - filigran, haft, garncarstwo - stoiska
Warsztaty rzemiosła: ozdoby z koralików, rzeźba w drewnie, Tatarzy Krymscy - filigran, haft, garncarstwo - stoiska
Warsztaty rzemiosła: ozdoby z koralików, rzeźba w drewnie, Tatarzy Krymscy - filigran, haft, garncarstwo - stoiska

sobota, 10 grudnia 2011, godz. 15.00

Poezja ornamentu, ukryte sensy, wyrafinowaność kunsztu - to wszystko podczas Festiwalu zaprezentują mistrzowie krymscy. Chętni będą mogli nie tylko zobaczyć wyroby, ale również wziąć udział w ich wytwarzaniu.
Sztuka ludowa Tatarów krymskich, zwłaszcza garncarstwo, hafciarstwo i złotnictwo, jest głęboko zakorzeniona w tradycji. Barwy i wzory zdobiące wyroby mają szczególne znaczenie, ponieważ w nich zakodowane są legendy i wierzenia Tatarów krymskich. Na przykład drzewo rodzinne jest symbolem męskim, co wiąże się ze stabilnością, dobrobytem, wytrwałością, siłą. Z kolei woda jest symbolem żeńskim utożsamianym ze zmiennością, elastycznością,
dynamicznością. Każdy detal ma pewne znaczenie: migdał - dziewczyna, róża - kobieta, tulipan - chłopiec, cyprys - dojrzały mężczyzna. Każdy element ma jeszcze drugie znaczenie, na przykład cyprys jest symbolem świata zmarłych. Wszystkie te znaki można zauważyć na haftowanych złotą nicią ubraniach, na naczyniach i na biżuterii.

 

Garncarstwo
Specyfikę ceramiki krymskotatarskiej, od kształtu i sposobu wytwarzania naczyń, aż do szczegółów ornamentów roślinnych, odkryje podczas Mikołajek Folkowych Eldar Gusejnow, młody, ale już doświadczony garncarz. Twórczość artysty wyróżnia oryginalny styl. Wyroby zdobione są przy pomocy szkliwa oraz grawerowania. Każdy wyrób oddaje niepowtarzalne krymskie klimaty, dawną pamięć o przodkach.

 

Filigran (złotnictwo)
Wyroby jubilerskie Tatarów krymskich to ozdoby noszone głównie na głowie, szyi i piersi - paski, bransoletki, pierścionki. Cechuje je szczególna finezja wykonania, kształty, ornament. Mistrzyni Elmira Asanowa, córka i uczennica znanego artysty Aidera Asanowa (sztuka filigrani jest przekazywana w rodzie Asanowych z pokolenia na pokolenie już od kilkuset lat) zaprezentuje publiczności wspaniałą harmonię srebrnego woalu, w którym można jednocześnie
zobaczyć kwiaty, skrzydła motyli i kryształowy nurt wodospadu górskiego.

 

Haft złotą nicią

Haft złotą nicią, cechujący krymskotatarskie stroje ludowe, jest bardzo charakterystyczny. Od dawien dawna mistrzowie rozwijali swoje umiejętności i przekazywali je kolejnym pokoleniom. Techniki haftu krymskotatarskiego zaprezentuje hafciarka Alime Abibullajewa.

«« wróćLogo plakat mikoajki

Mikołajki Folkowe 2011 coraz bliżej!


UWAGA!

W tym roku jarmark będzie koordynowany przez Adama Stanowskiego tel. 607865277, adam.stanowski@gmail.com. Ilość miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejszą rejestrację!

 

 

Już niedługo „Mikołajki Folkowe". Festiwal odbędzie się po raz 21. jak zwykle w drugi weekend grudnia, w dniach 8 - 11. Do grona artystów, którzy już wcześniej potwierdzili swój udział, kwintetu Alila Band z Izraela (10.12.2011) łączącego różnorodną muzykę basenu Morza Śródziemnego, doszło rodzinne (ojciec i dwóch synów) trio gitarowe z Serbii Trio Balkan Strings (10.12.2011) grające muzykę tradycyjną Bałkanów z elementami jazzu, swingu i muzyki klasycznej. Do „Mikołajkowej" drużyny została również zaproszona norwesko - szwedzka grupa Sver (9.12.2011) prezentująca skandynawską muzykę ludową w nowoczesny, dynamiczny sposób.

Na początku października organizatorzy ogłosili regulamin konkursu „Scena Otwarta (9.12.2011). Zgłoszenia można przesyłać do 27. listopada. Fundatorami nagród są UMCS, Urząd Miasta Lublin i MKiDN.

Na niedzielę, 11 grudnia został zaplanowany pokaz dwóch niemych filmów polskich "Bartek zwycięzca" i "Pruska kultura", do których muzykę napisał lubelski kompozytor Rafał Rozmus. Filmy będzie taperował zespół daCamera pod batutą Rozmusa. W muzyce znajduje się wiele odniesień po polskiej muzyki tradycyjnej. Jest to lubelska premiera tego wydarzenia.

Nie zabraknie też działań skierowanych do najmłodszej publiczności i warsztatów rękodzielniczych oraz muzycznych. W tym roku w sobotę (10.12.2011) będą między innymi wypiekane „busłowe łapy" - wiosenne pieczywo obrzędowe.

 

 

 Organizatorzy

      

 Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

          

 Patroni medialni

 

Facebook