mikołajki folkowe 2011

 

 

Warsztaty Illi Sajtanowa

Warsztaty Illi Sajtanowa

sobota, 10 grudnia 2011, godz. 14.30

Ilja Sajtanow, moskiewski muzyk; gra w zespole Lakocza muzykę inspirowaną folklorem różnych państw Europy i Kaukazu. Studiował muzykę klezmerską u Stasa Rajko, Merlina Sheperda, Merylin Lerner i Joshuy Horowitza. Na tegorocznych Mikołajkach będzie prowadził warsztaty nigunów.
Nigun - pochodzi z tradycji, która zakazuje używania mowy podczas posiłków szabasowych między rytualnym umyciem rąk a zjedzeniem chałki szabasowej. Nakaz ten nie zwalnia z obowiązku radości przeżywanej przez cały szabas. Stąd powstały rytmiczne melodie śpiewane bez użycia słów (np o treści. tam ta ra tam tam, ta ra tam). Rozwój nigunim przypadł w kulturze chasydzkiej na XVIII wiek. Wielcy chasydzcy rabini i cadycy układali swoje nigunim i wprowadzali je w życie w swoich synagogach i domach modlitw. Dziś nadal nigunim są śpiewane, znane są specyficzne chasydzkie nigunim chasydów z ruchu Lubawiczerów. Twórcy nigunim często czerpali melodie z lokalnych wzorców, stąd np. niektóre nigunim chasydzkie z Góry Kalwarii imitują werble pobliskich koszar, inne - np. melodie góralskie. Nigunim dają wdzięczne pole dużej improwizacji, stąd w ostatnich latach tradycja tego śpiewu zaczyna być dostrzegana przez muzyków z pogranicza muzyki klezmerskiej i jazzu. Dają one możliwość dołączenia do śpiewu prawie każdego bez specjalnego przygotowania.

«« wróćLogo plakat mikoajki

Mikołajki Folkowe 2011 coraz bliżej!


UWAGA!

W tym roku jarmark będzie koordynowany przez Adama Stanowskiego tel. 607865277, adam.stanowski@gmail.com. Ilość miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejszą rejestrację!

 

 

Już niedługo „Mikołajki Folkowe". Festiwal odbędzie się po raz 21. jak zwykle w drugi weekend grudnia, w dniach 8 - 11. Do grona artystów, którzy już wcześniej potwierdzili swój udział, kwintetu Alila Band z Izraela (10.12.2011) łączącego różnorodną muzykę basenu Morza Śródziemnego, doszło rodzinne (ojciec i dwóch synów) trio gitarowe z Serbii Trio Balkan Strings (10.12.2011) grające muzykę tradycyjną Bałkanów z elementami jazzu, swingu i muzyki klasycznej. Do „Mikołajkowej" drużyny została również zaproszona norwesko - szwedzka grupa Sver (9.12.2011) prezentująca skandynawską muzykę ludową w nowoczesny, dynamiczny sposób.

Na początku października organizatorzy ogłosili regulamin konkursu „Scena Otwarta (9.12.2011). Zgłoszenia można przesyłać do 27. listopada. Fundatorami nagród są UMCS, Urząd Miasta Lublin i MKiDN.

Na niedzielę, 11 grudnia został zaplanowany pokaz dwóch niemych filmów polskich "Bartek zwycięzca" i "Pruska kultura", do których muzykę napisał lubelski kompozytor Rafał Rozmus. Filmy będzie taperował zespół daCamera pod batutą Rozmusa. W muzyce znajduje się wiele odniesień po polskiej muzyki tradycyjnej. Jest to lubelska premiera tego wydarzenia.

Nie zabraknie też działań skierowanych do najmłodszej publiczności i warsztatów rękodzielniczych oraz muzycznych. W tym roku w sobotę (10.12.2011) będą między innymi wypiekane „busłowe łapy" - wiosenne pieczywo obrzędowe.

 

 

 Organizatorzy

      

 Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

          

 Patroni medialni

 

Facebook