mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Scena Otwarta

To już osiemnasta Scena Otwarta! Po raz osiemnasty do udziału w Konkursie Scena Otwarta zapraszamy artystów wędrujących po ścieżkach ambitnych muzycznych poszukiwań, inspirujących się źródłami ludowymi z różnych zakątków świata. Dla zespołów udział w konkursie to szansa na zaprezentowanie się mikołajkowej publiczności, szansa na zaistnienie i realizację pasji, jaką dla debiutantów bezsprzecznie jest muzykowanie. O otrzymaniu nagród i uczestnictwie w sobotnim Koncercie Głównym zadecyduje jury, w którego skład wchodzą profesjonaliści z kręgów naukowych (znawcy folkloru i muzyki sięgającej do korzeni), artystycznych (profesjonalni muzycy) i medialnych (dziennikarze, publicyści):

Ewa Jabłońska (muzykolog, dyrektor ACK UMCS "Chatka Żaka"),

Magdalena Sobczak - Kotnarowska (muzykolog, muzyk Kapeli ze Wsi Warszawa),
Tomasz Rogula (reżyser dźwięku, TR Studios),

Paweł Franczak (dziennikarz "Kurier Lubelski"),

Tomasz Rokosz (muzyk, Orkiestra św. Mikołaja).


Nie można jednak zapomnieć o nieocenionej publiczności, która tak jak w poprzednich edycjach Mikołajek Folkowych tak i w tym roku swoimi głosami zadecyduje kto z uczestników otrzyma Nagrodę Publiczności - statuetkę św. Mikołaja.


W tym roku udział w Konkursie Scena Otwarta Mikołajek udział wezmą:

Kapela z Orliczka (Duszniki)
Zespół prezentuje utwory ludowe w nowych aranżacjach muzycznych. Inspiracje czerpie z różnych nurtów, m.in. swing, jazz czy blues.

 

Black Velvet Band (Lublin)
BvB narodził się pod koniec 2008 jako owoc wspólnych zamiłowań dwóch ludzi: Piotrka i Marcina. Bałtycki folk, akustyczny folk rock, akustyczny folk z czadem - twórczość zespołu
można różnie charakteryzować. Generalnie jest to muzyka autorska wsparta ludowymi wierzeniami, podaniami, legendami, opowieściami, wierszami.

 

Bałkany Śpiewają (Toruń)
Zespół powstał w 2004. Założony został przez śp. Milana Duskova, lektora języka serbskiego na UMK w Toruniu, tłumacza oraz reżysera teatralnego. Na repertuar zespołu składają się głównie ludowe pieśni bałkańskie, jednak mieszają się również z pieśniami polskimi, wschodniosłowiańskimi, tureckimi i węgierskimi, wykonywanymi w autorskich aranżacjach.

 

Lia Fáil (Lublin)

Lia Fáil powstał w 2008. Tworzą go muzycy wywodzący się z różnych kręgów, zarówno folkowych, jak i rockowych, a także poezji śpiewanej. Początkowo starali się jak najwierniej odtwarzać tradycyjną muzykę krain celtyckich, ca y czas ubogacając ją w asnymi interpretacjami i doświadczeniami. Obecnie w repertuarze zespo u pojawia się coraz więcej utworów autorskich, nie tylko instrumentalnych, ale również wokalnych.

 

Trite Pati (Szczecin)
Zespół powstał we wrześniu 2010 w Szczecinie. Trite Pati znaczy tyle co trzy kroki i jest nazwą bułgarskiego tańca. Muzyka z tamtych właśnie stron (Bałkany, Bliski Wschód, basen Morza Śródziemnego), ale także słowiańskie tradycje muzyczne (muzyka polska czy ukraińska) są inspiracją dla zespołu do tworzenia własnego brzmienia.

 

Kadarka (Gdańsk)
Swoją przygodę muzyczną zespół rozpoczął w 2009. Początkowo zespół tworzyły trzy studentki wykonujące ukraińskie pieśni a capella bądź z towarzyszeniem gitary. W krótkim czasie skład zespołu powiększył się o sekcję instrumentalną, co miało decydujący wpływ na jego brzmienie. Dziś wykonują głównie ludowe pieśni pochodzące z różnych stron Ukrainy w rockowych aranżacjach.

 

DRON (Lublin)
Grupa poszukuje wspólnego mianownika pomiędzy muzyką tradycyjną z bardzo odległych od siebie stron świata. Jest to twórczość eksperymentalna, polegająca na zestawianiu różnorodnych gatunków (np.: muzyki klezmerskiej, hinduskiej ragi czy aborygeńskich rytmów) oraz odległych brzmieniowo instrumentów tj.: sitar, didgeridoo, flet, santor kaszmirski czy skrzypce.


Sporysz Polska (Warszawa)
Zespół powstał w listopadzie 2009 w Warszawie. Muzycy łączą tradycyjne podejście do melodii ludowych z nowoczesnymi aranżacjami i brzmieniami, nie ograniczając się do jednej, konkretnej stylistyki. Można zatem usłyszeć zarówno akustyczne utwory jak i bardzo mocno brzmiące oberki czy polki, ale także klimatyczne, lekko jazzowe ballady oparte na ludowych przyśpiewkach.

 

Besquidians (Bielsko-Biała)
Zespół powstał z inicjatywy Wojtka Golca i Marcina Pokusy, dwóch przyjaciół, mieszkańców wioski Ślemień położonej w paśmie Beskidu Żywieckiego. W swojej twórczości muzycy łączą archaiczne melodie beskidzkie, wprowadzają elementy transu, improwizacje jazzowe, własne melodie, zachowując żywiołowość i kreując oryginalne brzmienie.

 

Melodia w Polsce (Lublin)
Zespół powstał w 2007. Wykonuje muzykę inspirowaną tradycją Kapeli Braci Bździuchów z Aleksandrowa. Sławomir Niemiec-skrzypek zespołu jest wnukiem Franciszka Bździucha. Kapela sięga głównie po muzyczny folklor okolic Biłgoraja i z Suwalszczyzny.


Karczmarze (Rzeszów)
Formacja istnieje od 2006. Ich repertuar tworzy stylizowana muzyka folkowa „pogranicza" łącząca elementy muzyki klezmerskiej, ukraińskiej i łemkowskiej.

 

Tygiel Folk Banda (Ełk)

Zespół powstał wiosną 2008. Program kapeli to przekrój inspiracji i pracy nad tematami wielogłosu i próby łączenia go z muzyką świata oraz muzyką współczesną, czyli z brzmieniami, w których zespół czuje się najlepiej.

 

2 wujki (Warszawa)
Uncle Axis i Wujek Ptack - nietypowy duet muzyczny wykonujący muzykę celtycką. Obaj panowie spotkali się w zespole Medieval Dudes, a dziś, zachwyceni muzyką irlandzką, zgłębiają ją i na jej bazie tworzą własne aranże.Regulamin Konkursu Scena Otwarta 2010

Rules of Competition 2010

 

 

 

 Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook