mikołajki folkowe 2009

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Wykonawcy

Gendos+Jorgos Skolias (Tuva/Polska/Grecja)

sobota, 12 grudnia, godz. 01.00

Gendos+Jorgos Skolias
TUVIAN GREEK FREAKS - JORGOS SKOLIAS & GENDOSNiecodzienny duet. Wrażliwość, talent, poczucie humoru składają się na niezwykłą, pełną ekspresji i emocji radosną muzykę - współczesną, wyrafinowaną i wysmakowaną. Styl zespołu jest syntezą różnych gatunków muzycznych, w których najważniejsze jest odniesienie się do własnych korzeni, ich różnorodnej rytmiki i kolorytu. W ich duecie znajdujemy nastrój bluesa, balladową narrację, wokalną, soulową ekspresję.

Duet nie odbywa prób. Inspiruje się muzyką etniczną wręcz pierwotnym folklorem, który staje się jakby ramą dla różnorodnych, acz zdecydowanie improwizatorskich poczynań. Punktem spójnym dla obu muzyków jest niespotykane wykorzystanie głosu ludzkiego. Oparte o alikwotowy śpiew, wokalne eksperymenty Jorgosa Skoliasa nawiązują do szamańskiego śpiewu Gendosa, powiązanego z archaicznym światem duchów.

Jorgos Skolias jest muzykiem poszukującym nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii.

Współpracował między innymi z grupą Krzak, Young Power, Osjanem, Tomaszem Stańką, Tie Break, Bogdanem Hołownią, Bronisławm Dużym.

Gendos (Gennady Chamzyryn) jest wybitną postacią na tuwińskiej scenie muzycznej. Rozwija tradycyjną muzykę ludową, co czyni go awangardowym pośród Syberyjskich artystów. Znając różne style muzyczne jak muzykę współczesną, jazz, rock czy blues nie decyduje się na bezpośrednią, łatwą fuzję, lecz tworzy muzykę ludową głęboko osadzoną w szamańskiej tradycji. Współpracował między innymi z formacją Biosyntes, Sainkho Namtchylak, Peterem Kovaldem, Timem Hodgkinsonem, K-Space.

www.myspace.com/tuviangreekfreaks

«« wróć

Mikołajki Folkowe

 

 Organizatorzy

UMCS  ACKpogr SS KUL eventer Tektura kultura mass

 

Patroni i partnerzy medialni 

A4 Radio Centrum etnosystem.pl Gazeta Wyborcza  nocowanie.pl  Polskie Radio Dwójka  Radio Lublin  student.lublin  TVP Lublin  ZOOM   serpent Dzikie Życie 

 

Sponsorzy

zywiec ergo hestia ergo tr studio

Ukraina w Centrum Lublina

Sponsorzy: WSPA

Lublin 2016

Realizowane przy pomocy finansowej Miasta Lublin

Facebook