mikołajki folkowe 2009

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Scena AD HOC prezentuje: Maliner (hol ACK)

Scena AD HOC prezentuje: Maliner (hol ACK)
Scena AD HOC prezentuje: Maliner (hol ACK)

czwartek, 10 grudnia 2009, godz. 19.00

Maliner powstał w lipcu 2008 roku. Na początku próby odbywały się w schronie Państwowej Straży Pożarnej. Wtedy chodziło o cztery żywioły: ziemia-perkusja-boćkowski, wodę-gitary-krawczyk, powietrze-głos-czyż. Brakowało ognia, ale po zalaniu (w wyniku letniej burzy) schronu musiał się pojawić. Jesienią był już z Malinerem ogień-bas-„satan". Inspiracją dla artystów są jońscy filozofowie przyrody, z których filozofią utożsamiają własną. W wyniku kolejnych prób żywioły mieszały się coraz bardziej. Kolejnym istotnym etapem było wchodzenie w eklektyzm. Zaczęła z nami muzykować miło-nawiść-saksofon-gębura. W utworze (ciągle nie wiemy jak to nazywać: piosenką, kompozycją, wierszem z muzyką, to ostanie - a fe!) „Pięć wieków*h dźwięki saksofonu Błażeja Gębury rozpryskiwały całość dotychczasowej struktury muzycznej. Był to filozoficzny apeiron. W następnych numerach musiał ją saksofon scalać. Ale zawsze tak by dominujący element: miłość lub nienawiść, pozostawiał chociażby kilka nut dla obecnej w mniejszości miłości lub nienawiści.

Pierwszy koncert Maliner zagrał w Andrzejki 2008. Choć słowo „koncert" - to za dużo powiedziane, grupa wykonała trzy utwory: „ Maliner Intro", „Krople" i „Pięć wieków". Od tamtego czasu styl zespołu określany jest jako minimal rock. Utożsamiamy się z tym. Nasza muzyka zaczyna się od pomysłów rifowo-akordowych Maćka Krawczyka. Jeśli ma iść z tym tekst Marcina Czyża, muszą być to fragmenty dość obsesyjnie powtarzalne. Dźwięki i struktury repetatywne, a przy tym surowe, ograniczające się do spotkań brzmień na pierwszym poziomie jakiejkolwiek możliwości spotkania się ich. Chodzi o rodzaj trasowości, który niesie ze sobą każdy rodzaj muzyki zagranej najbliżej jak to tylko możliwe jej czystej, jej samej w sobie. Chcielibyśmy być jedynie zaburzeniem w przestrzeni, tanecznym ruchem bioder. W naszych dźwiękach dochodzi do spotkania tradycji minimal music, która ma też swe literackie konotacje z rock`n`rollowym timing*fiem spod znaku Django Reinchardt*fa, Chucka Berry*fego i Keitha Richardsa (*c)

«« wróć

Mikołajki Folkowe

 

 Organizatorzy

UMCS  ACKpogr SS KUL eventer Tektura kultura mass

 

Patroni i partnerzy medialni 

A4 Radio Centrum etnosystem.pl Gazeta Wyborcza  nocowanie.pl  Polskie Radio Dwójka  Radio Lublin  student.lublin  TVP Lublin  ZOOM   serpent Dzikie Życie 

 

Sponsorzy

zywiec ergo hestia ergo tr studio

Ukraina w Centrum Lublina

Sponsorzy: WSPA

Lublin 2016

Realizowane przy pomocy finansowej Miasta Lublin

Facebook