mikołajki folkowe 2009

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

"Kopuły niepamięci. Śladami nieistniejących cerkwi", film dokumentalny, pokaz przedpremierowy "Towarzystwo dla Natury i Człowieka" (ACK, Mała Scena)

-1259145180.jpg

piątek, 11 grudnia 2009, godz. 18.00

19 sierpnia 2009 roku na zaniedbanym skwerku w Kryłowie nad Bugiem odbyło się skromne prawosławne nabożeństwo z okazji święta Przemienienia Pańskiego. Najpewniej ostatni raz uroczystości z tej okazji obchodzone były w tym miejscu w sierpniu 1937 roku, gromadząc tłum mieszkańców okolicznych wiosek. Niecały rok później murowana cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego w Kryłowie została rozebrana na polecenie władz państwowych. Podzieliła los ponad setki innych, zniszczonych w ciągu kilku tygodni w całym pasie nadbużańskim. W bliskim sąsiedztwie Kryłowa rozebrano wtedy kilkanaście świątyń, niektóre zbudowane w XVIII wieku. Krajobraz tych stron zmienił się radykalnie. Podobnie jak wzajemne relacje między Polakami i Ukraińcami.

Latem 2009 roku autorzy filmu odwiedzili z kamerą miejsca po zniszczonych świątyniach i zapomniane zdewastowane cmentarze. Najstarsi mieszkańcy - świadkowie tych wydarzeń - budząc wspomnienia opowiedzieli im o nieistniejących cerkwiach, życiu w wielonarodowej społeczności i o własnych losach w tragicznym czasie, gdy z przyjaznych sąsiadów zmienili się w śmiertelnych wrogów.

Materiały do filmu zebrano z udziałem wolontariuszy z Polski, Niemiec i Ukrainy podczas obozu „Laboratorium Pamięci", równolegle z pracami remontowymi na zabytkowych cmentarzach w Małkowie i Prehoryłem.

Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Kinoteatr Projekt 2009.

«« wróć

Mikołajki Folkowe

 

 Organizatorzy

UMCS  ACKpogr SS KUL eventer Tektura kultura mass

 

Patroni i partnerzy medialni 

A4 Radio Centrum etnosystem.pl Gazeta Wyborcza  nocowanie.pl  Polskie Radio Dwójka  Radio Lublin  student.lublin  TVP Lublin  ZOOM   serpent Dzikie Życie 

 

Sponsorzy

zywiec ergo hestia ergo tr studio

Ukraina w Centrum Lublina

Sponsorzy: WSPA

Lublin 2016

Realizowane przy pomocy finansowej Miasta Lublin

Facebook