mikołajki folkowe 2009

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Warsztaty gry na drumli (ACK, sala 21)

piątek, 11 grudnia 2009, godz. 17.00

Ukraińcy nazywają ją - drymba, Polacy - drumla, Jakuci - komuz, a Węgrzy - doromb. Odkrywają ją dzieci, szarpiąc za przytrzymywaną w ustach naciągniętą gumkę, by wydobyć dźwięk. Prawdziwy instrument jest najczęściej metalowy. Jest to jeden z najdawniejszych instrumentów muzycznych, na którym nie grają chyba tylko w Afryce. Natomiast na terenie ukraińskich Karpat sztuka gry na drumli przetrwała do dziś. Gra się trzymając instrument w ustach i szarpiąc palcem ruchomy języczek, przy czym najczęściej opiera się nieruchomą część instrumentu na zębach. Czasem trzyma się go bezpośrednio w ustach bez kontaktu z zębami (technika water drop). Zmiany wysokości i barwy dźwięku uzyskuje się zmieniając wielkości jamy ustnej (poprzez odpowiednie ruchy języka i podniebienia), zmieniając konfigurację ust oraz poprzez wciąganie/wydychanie powietrza.

Przyjdźcie i dowiedzcie się, skąd się wzięła drumla; jak wydobyć z niej dźwięki i w jaki sposób zagrać na drumli do tańca. Dwóch sławnych muzyków z Kijowa i Lwowa zaprasza w świat karpackich dźwięków.

Warsztaty poprowadzą: Kostiantyn Markevycz (dj Binghi, Banda Arkan) oraz Ostap Kostiuk (Huculska kapela Baj, Banda Arkan).

«« wróć

Mikołajki Folkowe

 

 Organizatorzy

UMCS  ACKpogr SS KUL eventer Tektura kultura mass

 

Patroni i partnerzy medialni 

A4 Radio Centrum etnosystem.pl Gazeta Wyborcza  nocowanie.pl  Polskie Radio Dwójka  Radio Lublin  student.lublin  TVP Lublin  ZOOM   serpent Dzikie Życie 

 

Sponsorzy

zywiec ergo hestia ergo tr studio

Ukraina w Centrum Lublina

Sponsorzy: WSPA

Lublin 2016

Realizowane przy pomocy finansowej Miasta Lublin

Facebook