mikołajki folkowe 2009

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Scena Otwarta

piątek, 11 grudnia 2009, godz. 15.00

Protokół z posiedzenia jury konkursu "Scena Otwarta" odbywającego się w ramach
XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" 2009

11.12.2009

Jury w składzie:
1. Jakub Niedoborek
2. Włodzimierz Kleszcz
3. Maria Natanson
4. Jacek Jackowski
5. Maciej Szajkowski

po wysłuchaniu 13 zespołów biorących udział w konkursie, postanowiło przyznać następujące nagrody:
I nagroda nie została przyznana z powodu braku zespołu, który odwoływałby się do źródeł w sposób twórczy, nieszablonowy, odkrywczy
II nagroda w wysokości 4000 zł - zespół Hawok za poszukiwanie nowych dróg w dziedzinie muzyki folkowej w oparciu o stare instrumentarium i ekspresję sceniczną
III nagroda dla dwóch zespołów:
- nagroda w wysokości 2000 zł dla zespołu Dubajahga - za ciekawy pomysł stworzenia stylistyki przyśpiewek z reggae, za spontaniczną, naturalną ekspresję sceniczną,
- nagroda w wysokości 2000 zł dla zespołu Klezmaholics - za podkreślenie duchowości w muzyce i erudycję, za przełamanie konwencji instrumentarium.

Nagrodę im. Anny Kiełbusiewicz dla najlepszej wokalistki, w wysokości 1000 zł, przyznano wokalistce zespołu Bifolk, za interpretację pełną uczucia.
Dwudniową sesję nagraniową ufundowaną przez TR Studios otrzymał zespół Otako za odwołanie się do źródłowych tematów z nadzieją na wykorzystanie potencjału w poszukiwaniu nowatorskiego brzmienia muzyki Suwalszczyzny.

Nagrody finansowe ufundowali:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Miasto Lublin
Polskie Radio S.A.


Na Scenie Otwartej Festiwalu Mikołajki Folkowe 2009 wystąpili

 

Dziewanna Wojciechów: duet powstał w 2008 r., założony przed dwójkę muzyków zespołu BendkiBand. Na repertuar duetu składają się interpretacje pieśni ludowych z okolic Wojciechowa.

 

Bifolk Homel (Białoruś): członkowie zespołu określają muzykę, którą tworzą mianem slavian-celtic folk-rock. Twórczość zespołu jest syntezą wpływów muzyki tradycyjnej z różnych zakątków Europy.

 

Fifidroki Katowice: zespół powstał w 2009 r. na kanwie akustycznego projektu folkowego. Swoje inspiracje czerpie z tradycyjnych utworów Śląska, tworząc własne muzyczne wizje.

 

Otako Suwałki: zespół powstał jesienią 2008 r. Punktem wyjścia było poszukiwanie współczesnego brzmienia i wyrazu dla tradycyjnej muzyki wykonywanej w trio. Podstawę repertuaru stanowi materiał zebrany podczas wypraw do najstarszych skrzypków Suwalszczyzny: Franciszka Racisa i Mieczysława Pachutko.

 

NeoKlez Lublin: zespół powstał w 2008 r. Tworzą go młodzi muzycy, studenci Akademii Muzycznych, połączeni chęcią wykonywania wspólnie muzyki klezmerskiej w zupełnie nowym stylu. Na repertuar zespołu składają się nowe aranżacje standardów muzyki klezmerskiej oraz kompozycje własne.


Krasne Krasnopol: zespół powstał w styczniu 2009 r. W jego skład wchodzą trzy dziewczyny w wieku 14-16 lat, grające i śpiewające pod opieką Rafała Jaczewskiego. Na repertuar zespołu składają się przede wszystkim pieśni ludowe z Suwalszczyzny w autorskiej i swobodnej aranżacji.

 

Di Kuzine Lublin: zespół powstał w 2005 r. Ideą powstania była fascynacja muzyką klezmerską. Obecnie w repertuarze grupy można odnaleźć elementy muzyki bałkańskiej i polskiej, połączone z dużą dawką improwizacji oraz jazzowymi skalami.

 

Hawok Stalowa Wola: zespół powstał w 2009 r. w Stalowej Woli, gdzie wiejskość od zawsze przenika się z miejskością, przyroda z przemysłem a tradycyjna kultura lasowiaków z drobnomieszczańską. Repertuar grupy to połączenie muzyki współczesnej i rodzimego folkloru. Dla określenia stylu tworzonej przez siebie muzyki zespół znalazł nazwę elektrofolk.

 

Lia Fàil Lublin: zespół powstał w 2007 r. Początkowo muzycy skupiali się wyłącznie na tradycyjnej muzyce irlandzkiej, jednak z czasem rozszerzyli swoje zainteresowania muzyczne na pozostałe krainy celtyckie: Bretanię, Walię i Szkocję. W repertuarze można znaleźć zarówno klimatyczne ballady czy szkockie rebelsongi, jak również szybsze utwory.

 

Morfe Acoustic Band Borovlyany (Białoruś): w skład zespołu wchodzą muzycy z różnych krajów byłego ZSRR. Wykonują autorskie kompozycję inspirowane muzyką żydowską, ormiańską, tatarską i rosyjską.

 

Dubajahga Zbąszyń: zespół powstał na początku 2009 r. Repertuar grupy to utwory utrzymane w konwencji reggae-folku inspirowanego muzyką ludową, głównie z zachodniej części województwa wielkopolskiego.

 

Klezmaholics Lublin: zespół rozpoczął działalność w 2006 r. Grupa pracuje obecnie nad projektem „Jazz Midrash", zawierającym pieśni hebrajskie, psalmy, jak też - przede wszystkim - nowe, autorskie utwory, powstałe na motywach tekstów Biblii hebrajskiej oraz Legend Żydowskich.

 

 


Wszelkich informacji dotyczących Sceny Otwartej udziela Stefan Bracha (bracha.stefan@gmail.com)

 

ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA
ACK UMCS "CHATKA ŻAKA
ul. Radziszewskiego 16
20-031 LUBLIN
tel/fax: (0-81) 533-32-01 w.114
fax: (0-81)537-51-02, 533-36-69
e-mail: mikolaje@poczta.umcs.lublin.pl 

 

«« wróć

Mikołajki Folkowe

 

 Organizatorzy

UMCS  ACKpogr SS KUL eventer Tektura kultura mass

 

Patroni i partnerzy medialni 

A4 Radio Centrum etnosystem.pl Gazeta Wyborcza  nocowanie.pl  Polskie Radio Dwójka  Radio Lublin  student.lublin  TVP Lublin  ZOOM   serpent Dzikie Życie 

 

Sponsorzy

zywiec ergo hestia ergo tr studio

Ukraina w Centrum Lublina

Sponsorzy: WSPA

Lublin 2016

Realizowane przy pomocy finansowej Miasta Lublin

Facebook