mikołajki folkowe 2009

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Przegląd niezależnego młodego kina ukraińskiego (Collegium Jana Pawła II s. C-1031, X piętro)

sobota, 12 grudnia 2009, godz. 14.00

Zasypie śnieg drogi,

(scen., reż. i dyrektor artystyczny E. Syvokin, 7'30). Kreskówka-wspomnienie wykonana w technice animacji materiałami sypkimi (zastosowanie sadzy, piasku, soli). Eugen Syvokin jest twórcą nowoczesnej ukraińskiej animacji, która wychowała takich kinomajstrów jak: Stepan Koval, Alexander Shmyhun, Katerynę Chepyk i innych.

 

Światła postać (skrypt: O. Pedan, 10'). Miłosne historie o świetle, światłym uczuciu i światłym finale, które opowiadają żarówki, gniazdka i wyłączniki.

Gra dla trzech aktorów (scen. i reż. O. Shmyhun, operator: Vadym Ilko, 10`). Lalki-marionetki, które „ożywają" w rękach mistrza-lalkarza, rzeczywiście mają własne życie. I często jest ono przeciwieństwem ich roli na scenie.

 

Być twardym (reż. i scen. Stepan Koval, operator: Vadym Ilko, 17'). Ty tworzysz świat, czy on Ciebie? Tym razem maestro animacji plasteliny pozwala widzowi zrozumieć to pytanie po prostu przez dotyk.

Mój Kraj Ukraina (kierownik projektu: Stepan Koval, operator: Vadym Ilko, producent: studio animacji „Nowator filmu", animowana seria, czas trwania każdego odcinka 5'). Każdy kraj najlepiej poznawać w podróży. Przewodnicy i towarzysze to Sashko Lirnyk, gawędziarz i wesoły gadający kot, który złaził cały świat. Nie ma znaczenia, czy jesteś obcokrajowcem, czy Ukraina to twój rodzinny kraj, bo te bajkowe historie zadziwiają i zachwycają wszystkich. Prezentowane filmy: „U Lirnyka w gościach" (O. Tsurikov) „Lehedzyne" (N. Skriabin) „Sheshori" ( K. Chepyk) „Krzywy Róg" ( A. Sleyesarevskyy), „Ługański step" (E. Alechin).

 

Studio animacji Festiwalu „ARTPOLE 2009" (ogólny czas trwania animacji 30'). W tym roku Międzynarodowy Festiwal ArtPole'2009 zaoferował warsztaty, na których każdy mógł spróbować swoich sił w tworzeniu filmów animowanych. Okazało się, że chętnych było wielu, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Tydzień warsztatów prowadzonych przez zawodowych animatorów Studia Filmowego „Nowator" zaowocował stworzeniem wielu filmów animowanych - od krótkotrwałych, trwających kilka sekund do filmów pełnometrażowych. Wykonane są one w różnych technikach: płaska i objętościowe animacje plasteliny, animacja obiektów z tektury, materiałów naturalnych i tak dalej. Najbardziej popularna okazała się technika animacji materiałami sypkimi.

 

VIDEOART Stworzenie projektu „Samogon" (Andruchowycz & KARBIDO). We wrześniu 2008 roku ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz i jego przyjaciele z Polski z zespołu Karbido (Wrocław) prezentowali swój album pod tytułem „Samogon" w różnych miastach Ukrainy. W ciągu tygodnia pracowali z grupą Vijay „Kub" z Iwano-Frankowska. W czasie występów pisarza i vidzheyi zespół miksował wideoobrazy i tworzył teledyski na żywo. W rezultacie twórczej współpracy powstało nagrania koncertowe płyty DVD (audio) występu w Użgorodzie oraz wideo performance-art z całego turnusu. Ciężko wyjaśnić, co znaczy „vidzheyinh". Lepiej raz zobaczyć, niż sto razy usłyszeć - stwierdzają członkowie grupy „Kub".

 

 

FILMY DOKUMENTALNE

 

Zmarła matka w sobotę na kuchni (reż. Maxim Vasyanovich, 55`). Historia ojca i syna przedstawiona na tle trudnego wyboru między życiem rodzinnym i pracą. Film jest jedynie niewielkim ułamkiem wdzięczności dla mojego taty. Ze względu na moje dzieciństwo 25 lat temu porzucił marzenia życia - karierę dyrygenta orkiestry.

Świątynia marzeń (reż. Siergiej Wołkow, 30`). Film mówi o wolności i wartości ludzkiego życia, chęci bycia w harmonii ze światem i zdolności do rozpoznawania rzeczywistości. Zadaje pytanie, czy można przejść drogę do końca nie zmieniając swoich zasad.

 

Ucieczka z raju (reż. Kateryna Kurenkova, 40`). Kurort nad Morzem Czarnym to miejsce, gdzie niektórzy leczą ziemskie choroby, a inni chleją czekając na śmierć. Jest to miejsce królewskiego wypoczynku dla bogatych oraz upokarzającej pracy dla biednych. Kto i czemu ucieka ze słonecznego południa, i czy w ogóle warto uciekać?

Niestrasznie (reż. Katerina Naumenko, 13`). Kiedy w życiu dzieje się coś naprawdę wartościowego, człowiek robi krok...

 

2033 km od Wieży Eiffla (reż. Aleksandra Bałaban, Grzbiet Aleksander, 34`). W 1986 roku Polesie nakrył cień chmury przyniesionej przez wiatr z Czarnobyla. Tutaj, wśród bagien zabłądził najdłuższy w Europie wąski tor kolejowy, którym kiedyś wywożono drewno na skalę przemysłową. Jak teraz żyć, gdy zniszczono fabryki, a ludziom doskwiera brak pracy i pieniędzy? Chociaż wódka leje się obficie a samobójstwo nikogo już nie dziwi, to jednak ludzie przetrwają dzięki przyrodzie i własnej pomysłowości.


  «« wróć

  Mikołajki Folkowe

   

   Organizatorzy

  UMCS  ACKpogr SS KUL eventer Tektura kultura mass

   

  Patroni i partnerzy medialni 

  A4 Radio Centrum etnosystem.pl Gazeta Wyborcza  nocowanie.pl  Polskie Radio Dwójka  Radio Lublin  student.lublin  TVP Lublin  ZOOM   serpent Dzikie Życie 

   

  Sponsorzy

  zywiec ergo hestia ergo tr studio

  Ukraina w Centrum Lublina

  Sponsorzy: WSPA

  Lublin 2016

  Realizowane przy pomocy finansowej Miasta Lublin

  Facebook