mikołajki folkowe 2008

 

5 dni. 11 koncertów. Konkurs. Warsztaty. Klub. Koncerty w Centrum. Filmy.

Wykonawcy

Jarosław Tomaszewski ()

czwartek, 11 grudnia, godz. 20.30

Jarosław Tomaszewski
koncert 11.12.2008, godz. 20.30, Mała Scena „Chatka Żaka", wstęp wolny


Jarosław Tomaszewski
Po raz pierwszy w Bieszczady trafił z rodzicami w końcu lat sześćdziesiątych. Potem przewędrował je z kolegami ze szkoły. Biwakowali na Połoninie Wetlińskiej, Łopienniku i w studenckich bazach namiotowych. Lata osiemdziesiąte, to dla artysty często samotne wyprawy po górach i po zarośniętych miejscach, gdzie kiedyś tętniło życie.
W Bieszczady zawsze zabierał gitarę. Uważa, że szczególna, niezwykła aura tych gór, przyciągała nadzwyczajnych ludzi, tworząc cudowny klimat dla poezji.
Piosenki, czy ballady pisał od dawna, ale te, które śpiewa teraz, powstawały od pierwszych lat osiemdziesiątych. Pisze o ludziach i o górach, o nastroju, kolorycie i cierpkim pięknie, o rzeczach, które wydają mu się ważne.
Bieszczady i związana z nimi historia, są dla niego źródłem ciągłej refleksji, a idea odbudowy cerkwi w Baligrodzie jest naturalną konsekwencją jego przeżyć i przemyśleń.

 

Murowana cerkiew w Baligodzie pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny powstała na początku XIX w. To, że była murowana świadczyło między innymi o zamożności i pobożności jej parafian. Od 1947 służyła jako magazyn. Zdewastowaną świątynię władze gminy starały się przekazać różnym instytucjom w zamian za remont wyceniony na około 3 miliony złotych., niestety bez skutku. W 2004 r. powstało Stowarzyszenie Na Rzecz Ratowania Cerkwi w Baligrodzie, które zebrało do tej pory około 200 tysięcy, MKiDN przekazało na renowację 400 tysięcy. Nie pokryło co prawda całkowitych kosztów, ale pozwoliło na zabezpieczenie budynku przed zawaleniem. Obecny prezes Stowarzyszenia - Jarosław Tomaszewski, w niecodzienny sposób, z gitarą, wspiera odnowę świątyni. Płyta z jego utworami jest cegiełką na rzecz remontu świątyni. 


MP3: Jarosław Tomaszewski - Kołysanka dla baligrodzkiej cerwii,

«« wróćLogo plakat mikoajki

 DZIĘKUJEMY!

XVIII "Mikołajki Folkowe" zakończone!  Dziękujemy Wam za  uczestnictwo. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z bardzo odległych miejsc. Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji. Dziękujemy pracownikom "Chatki Żaka", członkom sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.
Scena Otwarta - werdykt jury

Festiwalowe Galerie:

Ukraina w Centrum Lublina

Zdjęcia Jarka Mazura

Zdjecia Mariusza Kusia

 

Zagłosuj na  LUBLIN

 

Sponsorzy:

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej | Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka" | Uczelniany Samorząd Studentów KUL | Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | TR Studios | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Ukraina w Centrum Lublina: Kawiarnia Artystyczna „Hades" | Cax Mafe | Hestia | Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

Chatka Żaka  TR Studios Hestia 

 cax mafe 

Patroni medialni:

Gadki z Chatki | Gazeta Wyborcza | Zoom | Radio Lublin | TV Lublin

  Radio Lublin tvp lublin Gadki z Chatki gazeta 

Facebook