mikołajki folkowe 2008

 

5 dni. 11 koncertów. Konkurs. Warsztaty. Klub. Koncerty w Centrum. Filmy.

Wykonawcy

Čankišou (Czechy)

sobota, 13 grudnia, godz. 20.00

Čankišou
Čankišou
Čankišou
Čankišou

Koncert Główny, sobota 13. grudnia 2008 sala widowiskowa Chatki Żaka

 

Czeska grupa Čankišou zdobyła popularność zarówno w swojej ojczyźnie, jak i w innych krajach, dzięki koncertom kipiącym energią i nieokiełznanymi rytmami. Koncerty te, prowadzone przez wokalistę Karela Hermana, robiącego wrażenie nie tylko swym głosem lecz również posturą, zamieniają się w szalone taneczne imprezy już w parę chwil po rozpoczęciu. Čankišou miesza wpływy różnych kultur z rockowymi korzeniami i wraz ze swym bogatym instrumentarium przemierza świat od wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim aż po Pakistan.

 

Zespół założyli muzycy rockowi podczas pewnego bożonarodzeniowego przyjęcia w 1999 roku. Postanowili połączyć egzotyczne instrumenty z tymi typowymi dla rocka i tak rozpoczęli swą przygodę z world music, gatunkiem wtedy jeszcze zupełnie im nieznanym. Muzyka Čankišou ma swoje źródło w legendzie o jednonożnych ludziach z tajemniczego plemienia Canki. Według podań i nielicznych zachowanych przekazów historycznych z czasów średniowiecza, Canki byli pierwszymi muzykami, wiele podróżowali. Można powiedzieć, że Canki to lud łączący liczne kultury - nie wiadomo skąd dokładnie się wywodzili. Posługiwali się swym własnym, pełnym rytmu, językiem. Muzycy Čankišou nauczyli się tego języka i śpiewają w nim swoje utwory, a język Canki okazał się zrozumiały dla ludzi na całym świecie.

W czasie swej prawie dziesięcioletniej historii, Čankišou osiągnął status jednej z najlepszych grup nurtu world music w Czechach. Zespół koncertował w 14. krajach (min. Holandia - „Amsterdam Roots Festival", Pakistan - „World Performing Arts Festival", wyspa Reunion, Estonia, Niemcy, Ukraina - „Ethno and Land Art Festival Sheshory", Włochy, Austria, Szwajcaria, Polska...). Członkowie grupy mogą pochwalić się też osiągnięciami solowymi: Karel Herman zdobył drugą nagrodę na międzynarodowym festiwalu „Chuch Mongolia 2001" w Mongolii, grał również w kilku filmach. David Synak brał udział w EXPO 2005 w Japonii.

Debiutancki krążek zespołu, zatytułowany „Muzyka ludu Canki" („Hudba lidu Čanki", 2000), jest pełen energii i pasji płynącej z pierwszych doświadczeń z world music. Na drugirm, spokojniejszym „Densé ju" (2002) usłyszymy min. tytułową mongolską pieśń ludową, przywiezioną przez Karela Hermana z festiwalu w Mongolii. Trzecia płyta „Gamagaj" (2004) została zainspirowana powieścią „Baudolino" Umberto Eco.
Najnowszy i najbardziej energetyczny album grupy, zatytułowany „Lé La" (tytuł płyty to powitanie w języku kreolskim, bliskim językowi Canki), ukazał się wiosną tego roku. CD jest owocem licznych podróży w ciągu ostatnich dwóch lat i współpracy z lokalnymi muzykami z różnych rejonów świata. Na płycie gościnnie pojawia się Sain Zahoor, śpiewak z Pakistanu, laureat nagrody BBC World Music 2006. Rytmy zawarte na krążku nie pozwalają usiedzieć w miejscu, jednakże w tym szaleństwie nie można nie dostrzec wielu interesujących pomysłów muzycznych.

 

Skład:
Karel Herman - wokal, Zdenek Kluka - wokal, bębny, instrumenty perkusyjne, balafon, akordeon, Jan Kluka - wokal, drums, djembe, instrumenty perkusyjne, darabuka, yarin, David Synak - wokal, flety, didjeridoo, saksofon altowy, saksofon sopranowy, jinagovi, Roman Mrazek - wokal, gitara basowa, Rene Senko - wokal, saksofon tenorowy, Martin Krajicek - wokal, mandolina.

 

 http://worldtopup.nadaje.com/?p=390

 

 

www.cankisou.cz

MP3: Čankišou - Jeba Ma Miluna,

«« wróćLogo plakat mikoajki

 DZIĘKUJEMY!

XVIII "Mikołajki Folkowe" zakończone!  Dziękujemy Wam za  uczestnictwo. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z bardzo odległych miejsc. Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji. Dziękujemy pracownikom "Chatki Żaka", członkom sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.
Scena Otwarta - werdykt jury

Festiwalowe Galerie:

Ukraina w Centrum Lublina

Zdjęcia Jarka Mazura

Zdjecia Mariusza Kusia

 

Zagłosuj na  LUBLIN

 

Sponsorzy:

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej | Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka" | Uczelniany Samorząd Studentów KUL | Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | TR Studios | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Ukraina w Centrum Lublina: Kawiarnia Artystyczna „Hades" | Cax Mafe | Hestia | Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

Chatka Żaka  TR Studios Hestia 

 cax mafe 

Patroni medialni:

Gadki z Chatki | Gazeta Wyborcza | Zoom | Radio Lublin | TV Lublin

  Radio Lublin tvp lublin Gadki z Chatki gazeta 

Facebook