mikołajki folkowe 2008

 

5 dni. 11 koncertów. Konkurs. Warsztaty. Klub. Koncerty w Centrum. Filmy.

Prezentacja projektu "Gościniec protestancki"

Prezentacja projektu

sobota, 13 grudnia 2008, godz. 17.30

Projekt „Gościniec protestancki"

 

Wszystkim droga otwarta i gościniec bity (...) pisał w XVII w. polski poeta Wacław Potocki. Gościniec kojarzy się z gościną w przydrożnych gospodach, gośćmi podróżującymi szerokimi duktami, a w końcu z bliskimi wracającymi z wojaży, zaopatrzonymi w gościńce - smakołyki z miejsc podróży. Od dawna taki dukt wiedzie między Piaskami i Lublinem. Skąd na tej drodze protestanci? Pojawili się w XVI wieku i przyciągnęli do siebie wielu z mieszczan, szlachty i magnaterii tak, że w pewnym momencie stanowili większość wyznaniową regionu. Mimo tumultów znaleźli tu oazę i szybko stali się niezbywalną częścią zarówno Piask jak i Lublina, któremu towarzyszą po dziś dzień - rozsiani w wielu kościołach i frakcjach.

Ten projekt to początek długiej drogi. W jej pobliżu z pewnością podróżowali arianie-bracia polscy, gdy wygnani z Lublina zakładali nowe siedziby w Piaskach, Suchodołach, Gardzienicach..., tędy gdzieś wiodła trasa szkockich kalwinów lubelskich, gdy podążali na nabożeństwa do Piask, i z pewnością także gdzieś w pobliżu sytuuje się droga luteran, którzy za czasów króla Stanisława Augusta przenieśli siedzibę parafii z Piask do Lublina.

„Projekt „Gościniec Protestancki" dotowany jest w ramach programu „Memoria. Wolontariat dla Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego" prowadzonego przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" oraz Fundację Batorego. Celem programu jest zachęcanie młodych ludzi z Europy Środkowej i Wschodniej do podejmowania wspólnych działań na rzecz ochrony europejskiego dziedzictwa kulturowego. Projekt realizowany jest dzięki pomocy finansowej Miasta Lublin, a także dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dotacji otrzymanej od Ministerstwa Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Ekologiczny Klub UNESCO z Piask  klubunesco@poczta.onet.pl .


«« wróćLogo plakat mikoajki

 DZIĘKUJEMY!

XVIII "Mikołajki Folkowe" zakończone!  Dziękujemy Wam za  uczestnictwo. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z bardzo odległych miejsc. Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji. Dziękujemy pracownikom "Chatki Żaka", członkom sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.
Scena Otwarta - werdykt jury

Festiwalowe Galerie:

Ukraina w Centrum Lublina

Zdjęcia Jarka Mazura

Zdjecia Mariusza Kusia

 

Zagłosuj na  LUBLIN

 

Sponsorzy:

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej | Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka" | Uczelniany Samorząd Studentów KUL | Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | TR Studios | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Ukraina w Centrum Lublina: Kawiarnia Artystyczna „Hades" | Cax Mafe | Hestia | Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

Chatka Żaka  TR Studios Hestia 

 cax mafe 

Patroni medialni:

Gadki z Chatki | Gazeta Wyborcza | Zoom | Radio Lublin | TV Lublin

  Radio Lublin tvp lublin Gadki z Chatki gazeta 

Facebook