mikołajki folkowe 2008

 

5 dni. 11 koncertów. Konkurs. Warsztaty. Klub. Koncerty w Centrum. Filmy.

Studenckie Spotkania z Tradycją "Gody"

niedziela, 14 grudnia 2008, godz. 16.00

GODY

 

Spotkanie V

 

z cyklu

Studenckich Spotkań z Tradycją

 „Chatka Żaka" Mała Scena

14 grudnia 2008

godz. 16.00

 

„Kolęda, kolęda. Na szczęście, na zdrowie..."

Zapraszamy do uczestnictwa w ostatnim w tym roku spotkaniu z cyklu „Studenckich Spotkań z Tradycją". „Gody" to propozycja wysłuchania tradycyjnych kolęd, twórczego włączenia się w warsztaty wykonywania zabawek i ozdób choinkowych. O tradycjach okresu Bożonarodzeniowego i kolędowaniu opowie Profesor Jerzy Bartmiński - wybitny znawca kultury tradycyjnej, etnolingwista i folklorysta. Spotkanie grudniowe będzie też okazją do podsumowania projektu rozpoczętego w 2008 roku.

 

Gody to staropolska nazwa dla okresu świąt Bożego Narodzenia i aż do trzech Króli. Nieodłącznym atrybutem tego czasu stała się kolęda. Zwyczaj kolędowania przywędrował do Polski przez Bałkany i Ruś. „Kolęda" w znaczeniu obecnym pojawiła się w XVI w. w pieśniach religijnych. Kolęda jako termin pochodzi z języka łacińskiego - ‘calendae' oznaczając początek każdego miesiąca i roku (kalendarz juliański). Może oznaczać zarówno pieśń jak i podarek. To niezwykły dar słowa przepełniający obrzędowość doroczną a w szczególności czas okres zimowy który przed nami, i to najszersze znaczenie ogarniające to pojęcie. Różnorodność znaczenia kolędy i form kolędowania występuje na terenie całej Europy. W tworzeniu kolęd tradycyjnych w znacznej mierze uczestniczył sam lud, przez co występują w nich elementy zarówno świeckie jak i religijne. Najstarszą formą kolędowania są kolędy życzące. Kolędy życzące dzielą się na gospodarskie, panieńskie oraz kawalerskie. Widowiska kolędnicze w swych podstawowych formach to zarówno formy już archaiczne - wprowadzanie żywych zwierząt do domu jak i kolędowanie z tzw. „maszkarami"- imitacjami żywych stworzeń. Kolędowaniu towarzyszyły tez różnego rodzaju atrybuty oraz formy teatralizowane takie jak powszechnie znane Herody.

Organizowane od początku 2008 roku „Studenckie spotkania z Tradycją" to cykl imprez przewidziany tak, aby najpełniej oddawał specyfikę tradycyjnego roku obrzędowego. To wyjątkowa okazja do spotkania z autentycznymi twórcami ludowymi, muzykami i śpiewakami, okazja do uczestnictwa w warsztatach i prelekcjach tematycznych. Uczestnicy mają niejednokrotnie szansę unikatowego kontaktu z tradycyjna kulturą ludową. Jest to kolejne przedsięwzięcie lubelskiego środowiska folkowego, skierowane nie tylko do studentów, ale do wszystkich zainteresowanych włączeniem się w twórcze działanie.

 

Organizacją spotkań zajmują się studenci UMCS - działający w ramach Orkiestry św. Mikołaja, Stowarzyszenia Animatorów Ruchu Folkowego oraz kołach naukowych - etnologów i folklorystów, kulturoznawców, etnolingwistów UMCS.

 www.orkiestra.umcs.lublin.pl/sszt/

 

 

«« wróćLogo plakat mikoajki

 DZIĘKUJEMY!

XVIII "Mikołajki Folkowe" zakończone!  Dziękujemy Wam za  uczestnictwo. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z bardzo odległych miejsc. Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji. Dziękujemy pracownikom "Chatki Żaka", członkom sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.
Scena Otwarta - werdykt jury

Festiwalowe Galerie:

Ukraina w Centrum Lublina

Zdjęcia Jarka Mazura

Zdjecia Mariusza Kusia

 

Zagłosuj na  LUBLIN

 

Sponsorzy:

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej | Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka" | Uczelniany Samorząd Studentów KUL | Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | TR Studios | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Ukraina w Centrum Lublina: Kawiarnia Artystyczna „Hades" | Cax Mafe | Hestia | Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

Chatka Żaka  TR Studios Hestia 

 cax mafe 

Patroni medialni:

Gadki z Chatki | Gazeta Wyborcza | Zoom | Radio Lublin | TV Lublin

  Radio Lublin tvp lublin Gadki z Chatki gazeta 

Facebook