mikołajki folkowe 2007

 

3 dni. 10 koncertów. 17 zaproszonych zespołów. 8 krajów. 3 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub festiwalowy

Wykonawcy

Vlastislav Matoušek (Czechy)

sobota, 8 grudnia, godz. 02.00

Vlastislav Matoušek
Vlastislav Matoušek
Vlastislav Matoušek

Duchowość jako muzyka i muzyka jako praktyka duchowa...Do połowy XIX wieku bambusowy flet shakuhachi był instrumentem nie tylko muzycznym, lecz przede wszystkim obrzędowym, charakterystycznym dla fuke - odgałęzienia buddyzmu zen. Gra na nim, równa medytacji, przetrwała do dziś, głównie dzięki tradycjom świątyni Myóanji („światło i ciemność") w Kyoto...Vlatislav Matoušek zetknął się z tajemnicą tej sztuki jako artysta, ale także etnomuzykolog, doktor teorii kompozycji i dziennikarz. Podczas sześciomiesięcznego stypendium Fundacji Japońskiej studiował grę na shakuhachi u Kifu Mitsuhashi oraz tradycyjną muzykę japońską u prof. Osamu Yamaguti w Japonii. Na koncertach wykonuje honkyoku na shakuhachi, utwory skomponowane na instrumenty egzotyczne i ludowe z własnej bogatej kolekcji, często w połączeniu z elektroniką. Wtajemnicza w muzykę medytacyjną, inspirowaną Orientem, a także przybliża klimat muzyki ludowej i dawnej z Czech Wschodnich za pomocą historycznych czeskich dud, liry korbowej czy platerspiel. 

www.shakuhachi.cz

MP3: Vlastislav Matoušek - Choshi,

«« wróćLogo plakat mikoajki

DZIĘKUJEMY!
XVII "Mikołajki Folkowe" za nami! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z bardzo odległych miejsc. Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji. Dziękujemy pracownikom "Chatki Żaka", członkom sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

LAUREACI: Pierwsza nagroda dla zespołów NELL' AMBIENTES i GADAJĄCA TYKWA.
Drugiej nagrody nie przyznano.
Trzecia nagroda dla KAPELI Z ORLICZKA.

Wyróżnienia dla VIOLINY i PATRYCJI NAPIERAŁY z zespolu Danar jako wyróżniających się instrumentalistek.
Sesja nagraniowa dla NELL' AMBIENTES.

Foto z Mikołajków w Necie:

- konkursowe zmagania (etno.serpent.pl)

- fotorelacja z MF 2007 (karpatywschodnie.pl)

- Fotki Zibiego: 1 2 

 

 

Organizator:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Sponsorzy:
Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Inicjatyw Lokalnych" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Inicjatywa Środkowoeuropejska | Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin | TR Studio | Polskie Radio | Sklep papierniczy BAS

Patroni:
Pismo Folkowe Gadki z Chatki | Gazeta Wyborcza | Radio Lublin | TVP Lublin

 

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki   Inicjatywa Środkowoeuropejska
Facebook