mikołajki folkowe 2006

 

3 dni. 10 koncertów. 15 zaproszonych zespołów. 10 krajów. 3 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub filmowy

Wykonawcy

Ludowa Hudba Żeleziar (Słowacja)

niedziela, 10 grudnia, godz. 18.00

Ludowa Hudba Żeleziar
Słowacki kwartet z Koszyc prezentuje interpretowany na szeroką skalę materiał pieśniowy Wschodniej Słowacji. Z lekkością i wirtuozerią obraca się w obrębie różnych gartunków muzycznych, a także czerpie inspirację z muzyki tradycyjnej sąsiednich narodów. Adaptuje style wykonawcze innych niż Wschodnia Słowacja regionów kraju: Podpolania, Gemeru, Czarnego Balogu, czy Liptowa. W repertuarze zespołu można znaleźć taneczne melodie węgierskie z całego łuku karpackiego. Zachwycają technicznie doskonałe partie solowe i wielogłosowe. W bogatym instrumentarium zespołu pojawia się: altówka, mandolina, gitara, kontrabas, piszczałka, harmonijka ustna, cymbały, akordeon, gajdica, gajdy, drumla i okaryna.

Początki działalności zespołu (w obecnym składzie) sięgają 1993 roku. Uformowany po wielu zmianach zrąb kapeli tworzą: Luboslav Hudak, Matúsz Kruták oraz Milan Rendosz. Ich muzyczny rozwój, a w szczególności stopniowe przechodzenie w kierunku odwzorowywania autentycznych nagrań z muzyką ludową przy jednoczesnym wykorzystaniu aranżacyjnych umiejętności Milana Rendosza, ukształtowały obecne brzmienie zespołu. Na co dzień grupa tworzy muzyczną oprawę do tańców i pieśni ludowych koszyckiego zespołu pieśni i tańca Żeleziar.

Kapela zasłynęła również jako pierwszy i najlepszy akompaniator otwartych zabaw połączonych z nauką tańca, specjalizując się w wykonywaniu melodii tanecznych ze wschodniosłowackich regionów Abov, Szarisz, Zemplín oraz Spisz.

 

«« wróćLogo plakat mikoajki

DZIĘKUJEMY!
XVI "Mikołajki Folkowe" odbyły się! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo w proponowanych przez nas imprezach. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z odległych miejsc jak Ukraina, Białoruś, Słowacja i Niemcy.
Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji.
Dziękujemy osobom, bez których udziału nasze spotkanie nie odbyłoby się. Myślę tutaj o sponsorach, którzy dostarczyli nam środków pozwalających zrezalizować marzenie o programie takim jaki był, jak również o pracownikach "Chatki Żaka", członkach sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

 

Organizator:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Sponsorzy:


 

Ministerstwo Edukacji Narodowej | Województwo Lubelskie | Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Inicjatywa Środkowoeuropejska | Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin | Ergo Hestia | TR Studios

 

Patroni medialni:

 

 

Partner medialny:

 

 

 

 

 

 

 

Facebook