mikołajki folkowe 2006

 

3 dni. 10 koncertów. 15 zaproszonych zespołów. 10 krajów. 3 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub filmowy

Wykonawcy

Emil Mihaiu z zespołem (Rumunia)

sobota, 9 grudnia, godz. 24.00

Emil Mihaiu z zespołem
Emil Mihaiu z zespołem
EMIL MIHAIU
(Rumunia)
9.12 (sobota), godz. 24.00

Odległa Transylwania, otoczona od strony wschodniej i południowej Karpatami, granicząca z Węgrami i Rumunią, kryje w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich jest muzyka, mająca swój początek na arystokratycznych dworach, gdzie grywali niegdyś, najmowani przez grofów, cygańscy niewolnicy. Tradycję muzykowania, przekazywaną z pokolenia na pokolenie, przenieśli później do swoich wiosek, karczm i zajazdów. Obok siebie zaistniały wówczas (jak się okazało, na trwałe) wzajemnie się modyfikując i uzupełniając, muzyka klasyczna, arie z modnych oper i operetek i wiedeńskie walce oraz muzyka wiejska, grana na fujarkach, żydowskich harfach i dudach. Dało to w efekcie połączenie niezwykłe i zaskakujące. Dziś bazę muzyki transylwańskiej stanowią: skrzypce, trzystrunowe altówki, bas, okazjonalnie klarnet, tarogato czy akordeon.

Gdy będziemy dalej snuć historię tej muzyki, jedna z dróg zawiedzie nas do Emila Mihaiu, urodzonego we wsi Buza w regionie Cluj - prawdopodobnie najlepszego skrzypka współczesnej Transylwanii. Cechą wyróżniającą jego wykonawstwo jest siła i klarowność dźwięku, rozległość frazy i elegancja rytmicznych wykonań. Gra muzykę rumuńską, węgierską i cygańską. Potrafi zaaranżować charakterystyczny styl każdej etnicznej muzyki, którą wykonuje. Wystąpi na tegorocznym festiwalu, by oczarować bogatym repertuarem. Na scenie będą mu towarzyszyć Balaci Adalbert (altówka) i Zeno Zanc (basy), elastyczni akompaniatorzy i eksperci w osiąganiu wyrafinowanej harmonii.

«« wróćLogo plakat mikoajki

DZIĘKUJEMY!
XVI "Mikołajki Folkowe" odbyły się! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo w proponowanych przez nas imprezach. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z odległych miejsc jak Ukraina, Białoruś, Słowacja i Niemcy.
Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji.
Dziękujemy osobom, bez których udziału nasze spotkanie nie odbyłoby się. Myślę tutaj o sponsorach, którzy dostarczyli nam środków pozwalających zrezalizować marzenie o programie takim jaki był, jak również o pracownikach "Chatki Żaka", członkach sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

 

Organizator:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Sponsorzy:


 

Ministerstwo Edukacji Narodowej | Województwo Lubelskie | Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Inicjatywa Środkowoeuropejska | Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin | Ergo Hestia | TR Studios

 

Patroni medialni:

 

 

Partner medialny:

 

 

 

 

 

 

 

Facebook