XVI Festiwal Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe

mikołajki folkowe 2006

 

3 dni. 10 koncertów. 15 zaproszonych zespoÅ‚ów. 10 krajów. 3 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub filmowy

Wykonawcy

Emil Mihaiu z zespołem (Rumunia)

sobota, 9 grudnia, godz. 24.00

Emil Mihaiu z zespołem
Emil Mihaiu z zespołem
EMIL MIHAIU
(Rumunia)
9.12 (sobota), godz. 24.00

OdlegÅ‚a Transylwania, otoczona od strony wschodniej i poÅ‚udniowej Karpatami, graniczÄ…ca z WÄ™grami i RumuniÄ…, kryje w sobie wiele tajemnic. JednÄ… z nich jest muzyka, majÄ…ca swój poczÄ…tek na arystokratycznych dworach, gdzie grywali niegdyÅ›, najmowani przez grofów, cygaÅ„scy niewolnicy. TradycjÄ™ muzykowania, przekazywanÄ… z pokolenia na pokolenie, przenieÅ›li później do swoich wiosek, karczm i zajazdów. Obok siebie zaistniaÅ‚y wówczas (jak siÄ™ okazaÅ‚o, na trwaÅ‚e) wzajemnie siÄ™ modyfikujÄ…c i uzupeÅ‚niajÄ…c, muzyka klasyczna, arie z modnych oper i operetek i wiedeÅ„skie walce oraz muzyka wiejska, grana na fujarkach, żydowskich harfach i dudach. DaÅ‚o to w efekcie poÅ‚Ä…czenie niezwykÅ‚e i zaskakujÄ…ce. DziÅ› bazÄ™ muzyki transylwaÅ„skiej stanowiÄ…: skrzypce, trzystrunowe altówki, bas, okazjonalnie klarnet, tarogato czy akordeon.

Gdy bÄ™dziemy dalej snuć historiÄ™ tej muzyki, jedna z dróg zawiedzie nas do Emila Mihaiu, urodzonego we wsi Buza w regionie Cluj - prawdopodobnie najlepszego skrzypka wspóÅ‚czesnej Transylwanii. CechÄ… wyróżniajÄ…cÄ… jego wykonawstwo jest siÅ‚a i klarowność dźwiÄ™ku, rozlegÅ‚ość frazy i elegancja rytmicznych wykonaÅ„. Gra muzykÄ™ rumuÅ„skÄ…, wÄ™gierskÄ… i cygaÅ„skÄ…. Potrafi zaaranżować charakterystyczny styl każdej etnicznej muzyki, którÄ… wykonuje. WystÄ…pi na tegorocznym festiwalu, by oczarować bogatym repertuarem. Na scenie bÄ™dÄ… mu towarzyszyć Balaci Adalbert (altówka) i Zeno Zanc (basy), elastyczni akompaniatorzy i eksperci w osiÄ…ganiu wyrafinowanej harmonii.

«« wróć



Logo plakat miko³ajki

DZIĘKUJEMY!
XVI "MikoÅ‚ajki Folkowe" odbyÅ‚y siÄ™! Mamy nadziejÄ™, że w Waszej pamiÄ™ci te trzy dni zapisaÅ‚y siÄ™ dobrze. DziÄ™kujemy Wam za atmosferÄ™ i tak liczne uczestnictwo w proponowanych przez nas imprezach. DziÄ™kujemy za trud podróży do nas, nieraz z odlegÅ‚ych miejsc jak Ukraina, BiaÅ‚oruÅ›, SÅ‚owacja i Niemcy.
Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji.
DziÄ™kujemy osobom, bez których udziaÅ‚u nasze spotkanie nie odbyÅ‚oby siÄ™. MyÅ›lÄ™ tutaj o sponsorach, którzy dostarczyli nam Å›rodków pozwalajÄ…cych zrezalizować marzenie o programie takim jaki byÅ‚, jak również o pracownikach "Chatki Å»aka", czÅ‚onkach sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

 

Organizator:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

WspóÅ‚organizatorzy:
Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | Wojewódzki OÅ›rodek Kultury w Lublinie

Sponsorzy:


 

Ministerstwo Edukacji Narodowej | Województwo Lubelskie | Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogÅ‚oszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Inicjatywa Åšrodkowoeuropejska | MiÄ™dzynarodowy Fundusz Wyszehradzki | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin | Ergo Hestia | TR Studios

 

Patroni medialni:

 

 

Partner medialny:

 

 

 

 

 

 

 

Facebook