mikołajki folkowe 2006

 

3 dni. 10 koncertów. 15 zaproszonych zespołów. 10 krajów. 3 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub filmowy

Wykonawcy

Parno Graszt (Cyganie więgierscy)

sobota, 9 grudnia, godz. 19.00

Parno Graszt
Parno Graszt
PARNO GRASZT
(Cyganie węgierscy)
9.12 (KONCERT GŁÓWNY), sobota, godz. 19.00

Muzyka cygańska i węgierska w ich wykonaniu z pewnością wielu zaskoczy. W kapeli nie ma skrzypiec. Tradycyjna kultura muzyczna Cyganów węgierskich opiera się na instrumentach strunowych szarpanych i bardzo rozbudowanej sekcji rytmicznej, którą tworzy dosłownie wszystko, w co da się stukać. Stąd w zespole gitara, kontrabas, tamburyno, a także łyżki, metalowe dzbany na wodę, oral bass i tarogato. Śpiewają, grają i tańczą: czardasza, szatmári botoló i inne tradycyjne tańce cygańskie. Adaptują prawie wszystkie cygańskie piosenki tradycyjne z różnych regionów Węgier i krajów sąsiednich.

Powstali w 1987 roku. Nazwa Parno Graszt znaczy biały koń - biały symbolizuje czystość, koń - wolność. Zespół liczy osiemnastu członków - ośmiu muzyków i dziesięciu tancerzy, w wieku od 10 do 72 lat. Na scenie Mikołajkowej zobaczymy tylko muzyków, ale ich występ z pewnością będzie wielkim wydarzeniem. Pochodzą ze wsi Paszab, we wschodnich Węgrzech, gdzie wszyscy Cyganie są ze sobą spokrewnieni. Chociaż zdobyli sobie dużą popularność, nadal mieszkają wśród swoich. Duch żywej tradycji czyni ich koncerty magicznymi obrzędami - podczas wesela, świąt, pogrzebu czy jakiejkolwiek innej uroczystości instrumenty przechodzą z rąk do rąk, a każdy może stać się mistrzem tańca.

Wydali dwa albumy: "Ravagok a zongorara" i "Tancoljatok, hisz jo a nota", pierwszy znalazł się na liście top 10 of the Word Music Chart Europe. Ich muzykę promowały wielokrotnie węgierskie i zachodnioeuropejskie media.

http://www.parnograszt.net/

«« wróć



Logo plakat mikoajki

DZIĘKUJEMY!
XVI "Mikołajki Folkowe" odbyły się! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo w proponowanych przez nas imprezach. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z odległych miejsc jak Ukraina, Białoruś, Słowacja i Niemcy.
Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji.
Dziękujemy osobom, bez których udziału nasze spotkanie nie odbyłoby się. Myślę tutaj o sponsorach, którzy dostarczyli nam środków pozwalających zrezalizować marzenie o programie takim jaki był, jak również o pracownikach "Chatki Żaka", członkach sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

 

Organizator:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Sponsorzy:


 

Ministerstwo Edukacji Narodowej | Województwo Lubelskie | Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Inicjatywa Środkowoeuropejska | Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin | Ergo Hestia | TR Studios

 

Patroni medialni:

 

 

Partner medialny:

 

 

 

 

 

 

 

Facebook