mikołajki folkowe 2006

 

3 dni. 10 koncertów. 15 zaproszonych zespołów. 10 krajów. 3 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub filmowy

Wykonawcy

Trojca (Białorus)

sobota, 12 grudnia, godz. 18.00

Trojca
Ethno Trio Troitsa dostrzega w białoruskiej muzyce ludowej bogactwo krzyżujących się wpływów innych kultur i tradycji. Oddaje jej rodzimy, a zarazem - przez wielość kontekstów - uniwersalny charakter, zamykając ludowe melodie w oryginalne kompozycje, grane z udziałem bogatego instrumentarium i z zachowaniem archaicznej białoruszczyzny.

Pochodzenie nazwy grupy, jej lider, Iwan Kirczuk, tak wyjaśnia: "Troitsa (Trojca) to wiosenne święto prawosławne, z którym zawsze związanych było dużo obrzędów i pieśni. Na Białorusi jest tradycja trzech instrumentów - bębna, cymbałów i skrzypiec, które przygrywały na każdym wiejskim weselu i zabawie. Poza tym w zespole zawsze były trzy osoby".

W 1997 roku zespół stał się popularny w Rosji, a w 1998 odbył dużą trasę koncertową po zachodniej Europie: Holandii, Słowenii, Chorwacji, Niemczech i Portugalii. Następnie grupa zawiesiła na jakiś czas działalność i ponownie wystąpiła jesienią 2000 roku już w nowym składzie - z gitarzystą Jurijem Dmitriewem oraz perkusistą Jurijem Pawłowskim. Od tamtej pory wydali płyty "Żurawy" (2001) i "Sem" (2004), uczestniczyli w zakrojonych na szeroką skalę przedsięwzięciach muzycznych, koncertowali w Polsce, na Węgrzech, Litwie, w Bośni, i Estonii.

Krytycy określają styl formacji jako "folk-fusion z domieszką muzyki świata". Atrakcyjne aranżacje, profesjonalizm w śpiewie i grze przyniosły grupie sporą popularność. W 1997 zespół stał się popularny w Rosji, a w 1998 odbył dużą trasę koncertową po Europie zachodniej. Następnie na jakiś czas zawiesił działalność, by ponownie wystąpić jesienią 2000 roku już w nowym składzie - z gitarzystą Jurijem Dmitrijewem oraz perkusistą Jurijem Pawłowskim. Od tamtej pory grupa wydała dwie płyty - "Żurawy" (2001) oraz "7" (2004).

www.troitsa.net

«« wróćLogo plakat mikoajki

DZIĘKUJEMY!
XVI "Mikołajki Folkowe" odbyły się! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo w proponowanych przez nas imprezach. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z odległych miejsc jak Ukraina, Białoruś, Słowacja i Niemcy.
Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji.
Dziękujemy osobom, bez których udziału nasze spotkanie nie odbyłoby się. Myślę tutaj o sponsorach, którzy dostarczyli nam środków pozwalających zrezalizować marzenie o programie takim jaki był, jak również o pracownikach "Chatki Żaka", członkach sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

 

Organizator:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Sponsorzy:


 

Ministerstwo Edukacji Narodowej | Województwo Lubelskie | Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Inicjatywa Środkowoeuropejska | Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin | Ergo Hestia | TR Studios

 

Patroni medialni:

 

 

Partner medialny:

 

 

 

 

 

 

 

Facebook