mikołajki folkowe 2006

 

3 dni. 10 koncertów. 15 zaproszonych zespołów. 10 krajów. 3 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub filmowy

Wykonawcy

Dautenis (Polska)

piątek, 8 grudnia, godz. 21.00

Dautenis
Dautenis

Ponownie na "Mikołajkach Folkowych" zagości Dautenis, jeden z laureatów konkursu "Scena Otwarta" w 2005 roku. W uzasadnieniu tego wyróżnienia jury podkreśliło znakomite wykorzystanie możliwości głosu i tradycyjnego repertuaru oraz podjęcie przez zespół prób nowych aranżacji.

Określenie Dautenis dla muzyków jest symbolem odgrzebywania zapomnianych przez lata nazw, słów, symboli, pieśni i melodii. Takim niezwykłym słowem, odtworzonym przez językoznawców w języku Jaćwięgów, jest nazwa dwóch jezior, obecnie nazywanych Dowcień (dawniej Dautenis). Dautenis miało oznaczać tyle co "szybko, mocno zamarzające jezioro". Ludzie mieszkający całe życie nad obecnymi Dowcieniami opowiadają, że zimą można po nich jeździć końmi i sankami znacznie wcześniej, niż po innych jeziorach w okolicy. Inne, mniej naukowe, ale równie intrygujące wyjaśnienie tajemniczo brzmiącej nazwy, to "jezioro duchów", czyli jaćwięskich Daus. Ponoć pogańscy Bałtowie wierzyli, że dusze ludzkie po śmierci na czas oczyszczenia zamieszkują w świętych jeziorach lub rzekach...

Zespół (Monika Chomicz - śpiew; Małgorzata Makowska - śpiew, flety, harmonia pedałowa; Piotr Fiedorowicz - gitara, śpiew, skrzypce; nieco później do grupy dołączyła Agnieszka Sroczyńska - gadułka, skrzypce) powstał jesienią 2004 roku w Dowspudzie i wykonuje tradycyjną muzykę Suwalszczyzny. Muzyka Dautenis jest surowa, ale jednocześnie bardzo pogodna. Zwracają uwagę wyważone, dalekie od nachalności aranżacje i czyste głosy śpiewaczek. 

www.dautenis.art.pl

MP3: Dautenis - Pada Dezdzyk Pada,

«« wróćLogo plakat mikoajki

DZIĘKUJEMY!
XVI "Mikołajki Folkowe" odbyły się! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo w proponowanych przez nas imprezach. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z odległych miejsc jak Ukraina, Białoruś, Słowacja i Niemcy.
Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji.
Dziękujemy osobom, bez których udziału nasze spotkanie nie odbyłoby się. Myślę tutaj o sponsorach, którzy dostarczyli nam środków pozwalających zrezalizować marzenie o programie takim jaki był, jak również o pracownikach "Chatki Żaka", członkach sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

 

Organizator:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Sponsorzy:


 

Ministerstwo Edukacji Narodowej | Województwo Lubelskie | Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Inicjatywa Środkowoeuropejska | Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin | Ergo Hestia | TR Studios

 

Patroni medialni:

 

 

Partner medialny:

 

 

 

 

 

 

 

Facebook