mikołajki folkowe 2006

 

3 dni. 10 koncertów. 15 zaproszonych zespołów. 10 krajów. 3 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub filmowy

Ostatni wiejscy muzykaci - Andrzej Bieńkowski

sobota, 9 grudnia 2006, godz. 16.00

filmy prof. Andrzeja Bieńkowskiego i spotkanie z reżyserem (Polska)
9.12 (sobota), filmy i spotkanie z reżyserem godz. 16.00


Odchodzący świat wiejskiego życia, a zwłaszcza muzycznej kultury tradycyjnej, z całą jego autentycznością, prostotą i niepowtarzalnym kolorytem zainspirował Andrzeja Bieńkowskiego do stworzenia czegoś, co pozwala na chwilę zatrzymać mijający czas i bliżej przyjrzeć się temu, co powoli staje się przeszłością. Spośród wielu możliwych dróg poszukiwania i twórczego wyrazu, Bieńkowski wybrał te najbardziej wiarygodne i wymowne, o charakterze dokumentacyjnym (fotografie, nagrania audio, video, filmy dokumentalne) i artystycznym. Wielokrotnie nagradzany, uhonorowany w 1995 roku nagrodą Oskara Kolberga wszechstronny twórca stara się pokazać świat z przeszłości w sposób jednocześnie prawdziwy i piękny.

Materiały dokumentacyjne, które potem w sposób twórczy wykorzystuje, zbiera podczas własnych badań terenowych w różnych rejonach Polski i na Ukrainie (Polesie Wołyńskie), szczególnym sentymentem i przywiązaniem darząc rodzinną Grójecczyznę; cieszy się największym w Polsce zbiorem nagrań muzyki wiejskiej. Dwie jego książki - Ostatni wiejscy muzykanci i Muzykanckie zdjęcia są w całości poświęcone kulturze wsi. Autor przedstawia w nich specyfikę wiejskiej kultury, analizuje jej stopniowe przemijanie ukazując przy tym całą jej różnorodność, niezwykłość i oryginalność.

Szczególną popularnością cieszy się malarstwo Bieńkowskiego. Jego obrazy można było oglądać podczas trzydziestu wystaw indywidualnych i ponad stu zbiorowych, w kraju i za granicą. Urodzony w 1946 roku w Warszawie, ukończył studia na Wydziale Malarstwa, grafiki ASP, a od 2004 roku jest kierownikiem Katedry Malarstwa, Rysunku i Rzeźby na Wydziale Wzornictwa Przemysłoweg ASP w Warszawie. W swoich obrazach posługuje się techniką łączącą farby akrylowe, piasek i tworzywa syntetyczne, odważnie gra mocnymi kolorami i światłem. Dzięki temu obrazy ukazujące życie polskiej wsi, a ze szczególnym upodobaniem życie wiejskich muzykantów, są barwne i pełne życia, autentyczne, a zarazem nieco odrealnione, by odchodzący świat mógł jeszcze na chwilę zabłysnąć swoim niepowtarzalnym urokiem.

Filmy, które będzie można zobaczyć na Mikołajkach to Ukraina 2006, W poszukiwaniu pogańskich obrzędów oraz Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów, który ukazuje świat widziany oczyma artysty. Materiały do tej produkcji były zbierane w latach 1980 -2005 w centralnej i wschodniej Polsce. Autorowi udało się dotrzeć do muzykantów wiejskich, którzy niegdyś grali na żydowskich weselach i zabawach, zachowali w pamięci tamtą muzykę i gotowość zagrania jej po raz kolejny.

«« wróćLogo plakat mikoajki

DZIĘKUJEMY!
XVI "Mikołajki Folkowe" odbyły się! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo w proponowanych przez nas imprezach. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z odległych miejsc jak Ukraina, Białoruś, Słowacja i Niemcy.
Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji.
Dziękujemy osobom, bez których udziału nasze spotkanie nie odbyłoby się. Myślę tutaj o sponsorach, którzy dostarczyli nam środków pozwalających zrezalizować marzenie o programie takim jaki był, jak również o pracownikach "Chatki Żaka", członkach sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

 

Organizator:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Sponsorzy:


 

Ministerstwo Edukacji Narodowej | Województwo Lubelskie | Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Inicjatywa Środkowoeuropejska | Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin | Ergo Hestia | TR Studios

 

Patroni medialni:

 

 

Partner medialny:

 

 

 

 

 

 

 

Facebook