mikołajki folkowe 2006

 

3 dni. 10 koncertów. 15 zaproszonych zespołów. 10 krajów. 3 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub filmowy

Replika warszawskiego festiwalu filmowego "Oczy i Obiektywy" (2004-2006)

niedziela, 10 grudnia 2006, godz. 12.00,1

Replika warszawskiego festiwalu filmowego "Oczy i Obiektywy" (2004-2006)
8.12.2006 (niedziela), godz. 12.00-18.00


Replika warszawskiego festiwalu filmowego "Oczy i Obiektywy" (2004-2006) - przeglądu filmów etnograficznych organizowanego od trzech lat przez Koło Naukowe Studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego "Etno" we współpracy między innymi z The Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland oraz Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Prezentowane są na nim filmy ukazujące zarówno przemiany kulturowe małych społeczności i grup etnicznych w procesie globalizacji, jak i specyfikę dużych miast, gdzie ludzie różnych narodowości i religii mieszkają obok siebie.

Na "Mikołajkach Folkowych" będzie można zobaczyć film o tematyce syberyjskiej, dualizm szamanizmu mongolskiego, współczesną historię miłosną z Afryką w tle oraz film autorstwa p. Reników na temat Tybetańczyków w Indiach. Zapraszamy także na pokaz slajdów dr Ewy Klekot poświecony sztuce ludowej.

Chozjajka Cziuma (reż. O. Baraeb, Rosja 1998, 16 min.)
Jeden dzień z życia Nieńców Jamłmo (Długie Jezioro). Jest to jedyna społeczność, której w czasach ZSRR udało się uniknąć kolektywizacji i do dziś zachować tradycyjny sposób życia.

Call For Grace (reż. Laetitia Merli, Francja 2000, 30 min.)
Od wczesnych lat 90. Mongolia próbuje odbudować swoją tożsamość kulturową, zachwianą po sześćdziesięciu latach reżimu sowieckiego. Szamanizm we współczesnej Mongolii jest zawieszony między tradycją a współczesnością. Doskonałym przykładem tej dwoistości jest szaman Temer i jego Centrum Szamańskie w Ułan Bator. Film pokazując życie Centrum, relacje Temera z jego uczniami, asystentami i klientami, pomaga zrozumieć wiele aspektów odrodzenia mongolskiego szamanizmu i przemian w tym kraju.

Chikwati - wesele po afrykańsku (reż. Peter Lehmann, Niemcy 2003, 53 min.)
Ślub i ceremonia weselna Chikwati daje pretekst do spotkania dwóch światów - tradycyjnej zambijskiej wioski i zachodniej metropolii. Panna młoda jest Zambijką, pan młody - zblazowanym berlińczykiem. Dowcipna opowieść o przygotowaniach do uroczystości i jej przebiegu staje się pretekstem do pokazania zderzenia tradycji i nowoczesności, sytuacji poszukiwania korzeni i postawy otwartości na inność.

Czam, czyli taniec (reż. Elżbieta Dziuk, Krzysztof Renik, Polska 2006, 30 min.)
Opowieść o rytualnym tańcu buddyjskim wykonywanym przez mnichów tybetańskich. Film został nakręcony w jednym z klasztorów na pograniczu Indii i Tybetu.
www.oczyiobiektywy.art.pl

«« wróćLogo plakat mikoajki

DZIĘKUJEMY!
XVI "Mikołajki Folkowe" odbyły się! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo w proponowanych przez nas imprezach. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z odległych miejsc jak Ukraina, Białoruś, Słowacja i Niemcy.
Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji.
Dziękujemy osobom, bez których udziału nasze spotkanie nie odbyłoby się. Myślę tutaj o sponsorach, którzy dostarczyli nam środków pozwalających zrezalizować marzenie o programie takim jaki był, jak również o pracownikach "Chatki Żaka", członkach sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

 

Organizator:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Sponsorzy:


 

Ministerstwo Edukacji Narodowej | Województwo Lubelskie | Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Inicjatywa Środkowoeuropejska | Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin | Ergo Hestia | TR Studios

 

Patroni medialni:

 

 

Partner medialny:

 

 

 

 

 

 

 

Facebook