mikołajki folkowe 2006

 

3 dni. 10 koncertów. 15 zaproszonych zespołów. 10 krajów. 3 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub filmowy

Konkurs Scena Otwarta

piątek, 8 grudnia 2006, godz. 15.00

Jury konkursu "Scena Otwarta" XVI MFML "Mikołajki Folkowe" przyznało:

Dwie pierwsze nagrody ex aequo zespołom: Duo Michał Żak/Marcin Szyszkowski i NHS-Ethno
II nagrodę zespołowi Semenca
III nagrodę zespołowi Manikut
Wyróżnienie specjalne zespołowi Danar

Nagrodę publiczności otrzymała Kapela Ziele

 

 

Do Koncertu Głównego Jury zaprosiło zespoły: Duo Michał Żak/Marcin Szyszkowski, NHS-Ethno, Semenca, Manikut, Kapela Ziele

 

 

 

ZESPOŁY ZAKWALIFIKOWANE DO PRZEGLĄDU:

 

FOLKOPERACJA (Istebna)
Zespół istnieje od 2000 roku. Wcześniej poda nazwą Beskid Folk Band. Zespół gra utwory tradycyjne we własnych aranżacjach, jak również własne utwory inspirowane muzyką góralską. Występował m.in. na festiwalach Nowa Tradycja 2001 i Opole 2001(scena folkowa)

DUO Michał Żak/Marcin Szyszkowsk (Poznań)
Współpracują ze sobą już od 10 lat. Byli inicjatorami formacji Bal Kuzest, wykonującej muzykę bretonśką. Michał Żak jest pasjonatem kultur tradycyjnych w zakresie fletów drewnianych. Jest członkiem grupy Lautari, występuje na poznańskiej scenie jazzowej.

 

SELESZ (Radziechowy)
Zespół powstał w 2000 roku. W 2001 roku zdobył wyróżnienie na Festiwalu Nowa Tradycja. Jak sam pisze:" Muzyka która tworzymy pozwala uzewnętrznić tęsknoty, marzenia, które w nas drzemią.Jest opowieścią, do której scenariusz napisał sam Bóg pozwalając nam przekształcić ją w magiczną melodię "Selesz".

 

KAPELA FOLKOWA "STYRTA" (Krasnystaw)
Istnieje od trzech lat. W skład kapeli wchodzi dziesięć młodych, wesołych osób śpiewających i grających na instrumentach ludowych.W swoim muzykowaniu sięga po dawne, ,mało znane tematy ludowe, aby je na nowo zaaranżować i wydobyć na światło dzienne.

 

MIKTAM (Rybnik)
Zespoł powstał w 2002 roku w Rybniku. Koncertuje głównie na Śląsku w różnych miejscach.Wykonuje autorską muzykę inspirowaną tradycjami ludowymi różnych regionów Europy. Poszukiwania stylistyczne zespołu nadal trwają.

 

DANAR (Poznań)
Zespół zadebiutował w 2004 na Festiwalu w Dowspudzie. Gra muzykę celtycką. W swojej twórczości nawiązuje do ceol-nua - nowoczesnego folku irlandzkiego. Tradycyjne tańce są dla nich punktem wyjścia do tworzenia własnych wizji muzycznych.

 

NHS-Ethno (Mińsk-Białoruś)
Zespół powstał w 2003 roku. Gra własne interpretacje ludowych utworów białoruskich. Założycielką i liderką jest Irina Katvickaja - wykładowca w Państwowym Liceum Muzycznym im. Mikołaja Glinki. Zespół występuje głównie w Mińsku.

 

MANIKUT (Warszawa)
Zespół tworzy troje instrumentalistów zafascynowanych tradycją muzyczną Irlandii z dużym bagażem doświadczenia i wiedzy, wyniesionych z licznych podróży na Zieloną Wyspę i spotkań z irlandzkimi muzykami ludowymi.

 

MERAK SOUND (Warszawa)
Merak Sound powstał w lecie tego roku z inicjatywy Pabla (Tribal Sound System) i Marcina (Balkan Sevdah) dołączył do nich również Adam (Tribal Sound System, różne inne składy). Program oparty jest o rytmy klubowe i tradycyjne tematy muzyczne pochodzące z różnych krajów Orientu (Bośnia, Turcja, Kosowo, Macedonia, Bułgaria).

 

STUDENCI Niepublicznej Szkoły Muzycznej im. Jerzego Wasowskiego (Warszawa)
Zespół śpiewa piosenki ludowe do nowoczesnych aranżacji, które są autorstwa młodego, ale już wyróżnionego wieloma nagrodami (m. in. na Konkursie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu) Marcina Partyki.

 

KAPELA ZIELE (Zbąszyń)
Jak sami o sobie piszą:" Kapela Ziele jest transgenicznym tworem muzyki ludowej XXI wieku. Mamy muzykę ludową w naszym krwioobiegu i naszych sercach. My nie poszukujemy muzyki ludowej, my gramy muzykę ludową która, została przetworzona o doznania i środki techniczne XXI. Mając korzenie możemy wzrastać w świecie "nomadów XXI" i przekazywać dziedzictwo kulturowe naszych pradziadów."

 

PAM-PAM-PAM (Poświętne)
brak info

 

PROJEKT "SEN PROROKA" (Warszawa)
metafizyczno-poetycka, neofolkowo-ambientowa podróż , droga, która poprowadzi was przez magiczne ścieżki Poezji i Muzyki, na której napotkacie sensy i znaczenia i na na końcu której czeka na was w swym dziwnym Śnie Prorok�

 

RAMYDADE (Lublin)
Zespół prezentuje repertuar klimatycznie osadzony głęboko w Indiach pobierający motywy z całego Wschodu. Muzycy zespołu mają różne wcześniejsze doświadczenia muzyczne, niekoniecznie związane ze Indiami.

 

SEMENA (Wrocław)
Powstał w 2003 roku we Wrocławiu. Skład zespołu cztery studentki grające na instrumentach smyczkowych. Program Mikołajkowy obejmuje utwory cygańskie z różnych regionów Europy(Wegry, Rumunia,Rosja).


JURY:
Piotr "Selim" Chilimoniuk (UMCS)

Piotr Kędziorek (Radiowe Centrum Kultury Ludowej)

Piotr Majczyna (Orkiestra św. Mikołaja)

Iwan Kirczuk (zespół Trojca)

 

Więcej o zespołach ze "Sceny Otwartej"
(adresy www, mp3, opinie) na forum PoGADUchy

 

 

Celem naszego konkursu jest stworzenie szansy zaistnienia przed szerszą publicznością młodym i debiutującym zespołom folkowym. Dobre zespoły zostają zauważone i docenione, nie tylko przez publiczność, ale i wydawców płyt i organizatorów innych festiwali (jedną z nagród jest sesja nagraniowa w TR Studios). Jaki zespół jest dobry? Kryteria oceny, jakimi posługują się jurorzy przy wyborze najlepszego zespołu, nie są szczegółowo sprecyzowane. Ważna jest oryginalność i wartość repertuaru oraz stopień, w jakim jego opracowanie odbiega od dotychczasowych wzorów i schematów.

 

Regulamin

Wszelkich informacji na temat konkursu udziela Stefan Bracha
e-mail: stefanmb@wp.pl tel.: 691823518 GG: 2516434


SCENA OTWARTA na www.GADKI.lublin.pl:
- Na widelcu (GzCh, nr43,2003)
- O prawdzie w muzyce (GzCh, nr43,2003)
- "Scena Otwarta" wg Wojtka (GzCh, nr21,1999)

«« wróć



Logo plakat mikoajki

DZIĘKUJEMY!
XVI "Mikołajki Folkowe" odbyły się! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo w proponowanych przez nas imprezach. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z odległych miejsc jak Ukraina, Białoruś, Słowacja i Niemcy.
Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji.
Dziękujemy osobom, bez których udziału nasze spotkanie nie odbyłoby się. Myślę tutaj o sponsorach, którzy dostarczyli nam środków pozwalających zrezalizować marzenie o programie takim jaki był, jak również o pracownikach "Chatki Żaka", członkach sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

 

Organizator:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Sponsorzy:


 

Ministerstwo Edukacji Narodowej | Województwo Lubelskie | Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Inicjatywa Środkowoeuropejska | Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin | Ergo Hestia | TR Studios

 

Patroni medialni:

 

 

Partner medialny:

 

 

 

 

 

 

 

Facebook