mikołajki folkowe 2006

 

3 dni. 10 koncertów. 15 zaproszonych zespołów. 10 krajów. 3 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub filmowy

Młode kino ukraińskie "Szeszory" 2006

piątek, 8 grudnia 2006, godz. 12.00

Replika Przeglądu Filmów "Szeszory" 2006. Niezwykłe miejsce jakim są Szeszory - malownicza huculska wieś niedaleko Kosowa na Ukrainie - odkryli organizatorzy Festiwalu Muzyki Etnicznej i Landartu "Szeszory", który odbywa się tam corocznie od 2003 roku. Inicjatorem imprezy jest Centrum Ekologiczne "Zielone Dossier" z Kijowa. Oprócz koncertów w ofercie festiwalu są warsztaty tańca, przegląd filmów, pokazy budowy tradycyjnych instrumentów i inne. Festiwal ten jest tematem jednego z prezentowanych na "Mikołajkach Folkowych" filmów, zatytułowanego "Szeszory. Co dalej?" w reżyserii Jewhenija Kowalenki. W ramach przeglądu można będzie ponadto zobaczyć:

Kinomania (reż. Hanna Jarowenko, Ukraina 2004, 56 min.)
Zdjęcia do amatorskiego filmu "Ojra" we wsi Lehedzyne w rejonie Czerkasów zwróciły uwagę profesjonalnej grupy filmowej z Kijowa. Opowieść o reżyserze filmu - Władysławie Cabaniuku, jego refleksjach, marzeniach i o zwykłych ludziach, aktorach-amatorach zafascynowanych sztuką filmową.

Ojra (reż. Władysław Cabaniuk, Ukraina 2005, 20 min.)
Amatorski film przedstawiający autentyczną historię - w pewniej ukraińskiej wsi trzech mężczyzn, o skrajnie różnych poglądach politycznych, starało się o rękę jednej dziewczyny.

Boże Narodzenie (Rizdwo) (reż. Leś Sanin, Ukraina 2001, 22 min.)
"Huculi są bliżsi Bogu, bo są z rodu tych owczarzy, którzy przyjmowali Maryję w swej stajni". Góry, owce i muzyka to codzienność huculskiego życia. Ale oprócz zwyczajnych dni, są jeszcze te świąteczne, czyli uroczystości religijne. Najważniejsze z nich to Boże Narodzenie (Rizdwo) oraz Wielkanoc.

Konsonans (reż. Wiktoria Melnykowa, Ukraina 2004, 23 min.)
Tworząc współczesną kulturę chóralną, bohaterowie filmu wędrują ścieżkami akademickiego i ludowego śpiewu w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: Dlaczego ludzie śpiewają? W czym tkwi siła ludzkiego śpiewu?

Z najlepszymi życzeniami, Jenwer (reż. Wiktoria Melnikowa, Ukraina 2005, 23 min.)
Na Krymie żyje muzyk, który należy do pierwszej piątki jazzowych gitarzystów świata - Jenwer Izmajłow. W filmie - nawiązując do losów jego narodu, Krymskich Tatarów - przedstawiono historię życia oraz przekonania bohatera.

Pod słońce (reż. Walentyn Wasjanowycz, Ukraina 2004, 20 min.)
Twórcza autoprezentacja garncarza Tymofija, starającego się wychodzić naprzeciw swoim życiowym doświadczeniom i marzeniom. Szuka on kobiety idealnej, a poprzez twórczość stara się znaleźć wyjście ze swoim problemów.

Starzy ludzie (reż. Walentyn Wasylianowicz, Ukraina 2001, 20 min.)
Głównym bohaterem filmów jest Maria, listonoszka w podolskiej wsi Maleni. Kobieta snuje opowieści o mieszkańcach wsi, zastanawiając się, dlaczego dawniej Maleni rozwijała się, a dzisiaj wymiera?

Raj (reż. Nadia Koszman, Ukraina 2006, 20 min.)
Ludowa malarka Polina Rajko mieszkała na Chersońszczyźnie w miasteczku Curiupińsk. Całe życie zajmowała się zwyczajnymi sprawami - domem i gospodarstwem. Dopiero pod koniec życia, kiedy została sama, objawił się jej talent. Na ścianach ogromnego pustego budynku, w którym mieszkała przez kilka lat, namalowała historię swojego życia - drogę raju. Kiedy wszystkie ściany były już pomalowane... umarła.
www.sheshory.org

  «« wróć  Logo plakat mikoajki

  DZIĘKUJEMY!
  XVI "Mikołajki Folkowe" odbyły się! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo w proponowanych przez nas imprezach. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z odległych miejsc jak Ukraina, Białoruś, Słowacja i Niemcy.
  Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji.
  Dziękujemy osobom, bez których udziału nasze spotkanie nie odbyłoby się. Myślę tutaj o sponsorach, którzy dostarczyli nam środków pozwalających zrezalizować marzenie o programie takim jaki był, jak również o pracownikach "Chatki Żaka", członkach sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

   

  Organizator:
  Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

  Współorganizatorzy:
  Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

  Sponsorzy:


   

  Ministerstwo Edukacji Narodowej | Województwo Lubelskie | Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Inicjatywa Środkowoeuropejska | Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin | Ergo Hestia | TR Studios

   

  Patroni medialni:

   

   

  Partner medialny:

   

   

   

   

   

   

   

  Facebook