mikołajki folkowe 2002

 

3 dni muzyki folkowej z różnych krajów, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wykonawcy

Laureaci Konkursu "Scena Otwarta" 2002 ()

sobota, 14 grudnia, godz. 19.00

XII Festiwal Muzyki Ludowej
Lublin 13-15.12.2002

Wyniki konkursu "Scena Otwarta" na XII Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe".

Jury w składzie: Jan Adamowski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), Małgorzata Jędruch (Radiowe Centrum Kultury Ludowej), Remigiusz Hanaj (Warszawski Dom Tańca), Robert Wasilewski (Sielska Kapela Weselna), Grzegorz Lesiak (Orkiestra św. Mikołaja),
po wysłuchaniu 13 zespołów postanowiło przyznać następujące nagrody:

 

pierwsza nagroda (1500 zł + trzydniowa sesja nagraniowa): duet JAR (Białoruś)
dwie równorzędne drugie nagrody (po 1200 zł): AIRES DE LOS ANDES oraz WZ OKRIESTRA (Białoruś)
trzecia nagroda (600 zł): ORDYNACKA KAPELA JACOKI

 

 

Informacje o laureatach:

 

JAR - białoruski duet kobiecy (jedna z dziewczyn znana ze śpiewu w często goszczącej w Polsce URII), powstały w 2002 roku. Inspiruje się muzyką ludową, której brzmienie opracowuje w połączeniu w innymi, współczesnymi stylami muzycznymi. Wykonuje także własne kompozycje w stylistyce ludowej.

 

AIRES DE LOS ANDES - grupa powstała w 2002 roku. Gra muzykę ludową Andów i wybrzeża Pacyfiku - Peru, Chile, Boliwii, ale w swej twórczości wykorzystuje także elementy flamenco.

 

W-Z ORKIESTRA - białoruska grupa, prowadzona przez Zmicira Wajciuszkiewicza, znakomitego białoruskiego muzyka, multiinstrumentalistę, członka kultowych zespołów Kriwi i Pałac, kompozytora muzyki filmowej, współtwórcę znanych w Europie projektów "Narodny Albom", "Ja naradziłsia tut". Repertuar W-Z Orkiestry obejmuje zarówno liryczne ballady białoruskie, jak i żywe, rytmiczne utwory, powstałe z inspiracji twórczością ludową.

 

ORDYNACKA KAPELA JACOKI - istnieje od 2001 roku, powstała na bazie "Młodych Janowiaków". Liderem kapeli jest Zbigniew Butryn - rekonstruktor archaicznych instrumentów, takich jak suka biłgorajska, fidel płocka. Podstawą repertuaru zespołu są melodie zasłyszane od wiejskich muzykantów z okolic Janowa Lubelskiego i Biłgoraja.

«« wróćLogo plakat mikoajki

Po raz pierwszy do konkursu "Scena Otwarta" zaproszono wykonawców z zagranicy. Pierwsze miejsce zdobył zespół Jar z Białorusi. Z okazji Festiwalu wydano płytę "Folkowa Planeta", na której znalazły się nagrania muzyków folkowych skupionych wokół Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. Płyta dołączana była do festiwalowych karnetów. Na Koncercie Głównym ciekawe połączenie muzyki poważnej z muzyką folkową zaprezentował Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego wraz z lubelskimi bębniarzami. Nie zabrakło także wystaw, pokazów filmowych, koncertów na Małej Scenie oraz warsztatów - w tym roku były to warsztaty tańców polskich, huculskich oraz dawnych.

Facebook