mikołajki folkowe 2002

 

3 dni muzyki folkowej z różnych krajów, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wykonawcy

Missa Luba Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie (Polska)

sobota, 14 grudnia, godz. 19.00

Powstał na przełomie 1986/87 roku. Podstawę jego repertuaru stanowią pieśni a'capella różnych epok, a także muzyka oratoryjno-kantatowa. Współpracuje z innymi chórami, orkiestrą Filharmonii Lubelskiej i Trybunału Koronnego oraz z Duszpasterstwem Akademickim UMCS (udział koncertach oratoryjnych Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej "Żakeria"). Wielokrotnie koncertował na scenach polskich i zagranicznych (Francja, Szwajcaria, Szwecja, Niemcy, Austria, Węgry, Białoruś) jako uczestnik festiwalów, konkursów i warsztatów muzycznych. Strona tytułowa partyturyZ inicjatywy chóru odbywają się w Lublinie Międzynarodowe Dni Muzyki Chóralnej, organizowane w cyklu dwuletnim. Od początku istnienia zespołu jego dyrygentem jest Beata Dąbrowska.

Na Mikołajkach Folkowych chór zaśpiewa mszę afrykańską "Missa Luba" w aranżacji Guido Haazena, z towarzyszeniem zespołu perkusyjnego. Jest to utwór bardzo ciekawy, gdyż w dużej części opiera się na improwizacji, zarówno instrumentalnej, jak i wokalnej, stąd za każdym razem może brzmieć nieco inaczej. O ile instrumenty perkusyjne improwizują zwykle bez większych trudności, to improwizacja wokalna sprawia spore problemy zachodnim zespołom chóralnym, nie przyzwyczajonym do afrykańskiego swobodnego traktowania zapisu nutowego. A muzycy afrykańscy, jak wiadomo, improwizację we wszystkich odmianach mają we krwi.

Podstawą rytmiczną utworu są niezmiennie równe uderzenia bębnów, a zwłaszcza tom-tomów, na których opierają swoją improwizację inne instrumenty perkusyjne. Moment wejścia chóru wskazuje "sakasaka" (gourd). Zapisane w nutach figury rytmiczne ułatwiają chórowi improwizowanie. Nie oznacza to jednak, że msza powinna być wykonywana ściśle według zapisu nutowego! Nuty stanowią tylko muzyczną kanwę dla tych, którzy mają odwagę zaryzykować własną wersję tego oryginalnego afrykańskiego utworu.

«« wróćLogo plakat mikoajki

Po raz pierwszy do konkursu "Scena Otwarta" zaproszono wykonawców z zagranicy. Pierwsze miejsce zdobył zespół Jar z Białorusi. Z okazji Festiwalu wydano płytę "Folkowa Planeta", na której znalazły się nagrania muzyków folkowych skupionych wokół Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. Płyta dołączana była do festiwalowych karnetów. Na Koncercie Głównym ciekawe połączenie muzyki poważnej z muzyką folkową zaprezentował Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego wraz z lubelskimi bębniarzami. Nie zabrakło także wystaw, pokazów filmowych, koncertów na Małej Scenie oraz warsztatów - w tym roku były to warsztaty tańców polskich, huculskich oraz dawnych.

Facebook