mikołajki folkowe 2002

 

3 dni muzyki folkowej z różnych krajów, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wykonawcy

Odpust Zupełny (Polska)

czwartek, 6 grudnia, godz. 21.00

Odpust Zupełny
Zespół powstał w 1268 roku i po pewnym czasie zawiesił działalność. U progu trzeciego milenium niespodzianie reaktywował się i pełni obecnie rolę zajęć muzykoterapii dla jego członków, którzy mają trudności z adaptacją w naszych czasach. Tym przynajmniej można tłumaczyć specyficzne czasem pomysły aranżacyjne.

Grupa zgłębia dziwną czasoprzestrzeń rozciągającą się od Średniowiecza do wiejskiego odpustu. Nikt nie wie, jak daleko sięga to kontinuum i co się jeszcze w nim kryje. Zdaniem członków zespołu jest to przestrzeń bardzo pofałdowana i stara, pełna dziur i łat, co nie pozostaje bez wpływu na ich muzykę.

Pobrzmiewają w niej tradycje trubadurów i truwerów, minezengerów, minstreli i skaldów piszących pieśni będące echem bitew, wydarzeń politycznych i miłosnych uniesień. Nie bez wpływu na muzykę Odpustu jest też twórczość skomorochów - wędrownych muzykantów dawnej Rusi będących odpowiednikami zachodnioeuropejskich żonglerów. Ci artyści zwani też rybałtami zabawiali panów na ucztach i lud na jarmarkach, brali udział w weselach i pogrzebach muzykowali na kościelnych świętach. Spadkobiercem ich działań był późniejszy nurt sowizdrzalski także obecny w twórczości Odpustu.

Na repertuar grupy składają się pieśni rycerskie, patetyczne, satyryczne i wręcz frywolne, dawna "piosenka biesiadna" oraz średniowieczne i renesansowe tańce, które zaprezentować może zespół Belriguardo, któremu grupa przygrywa. Są to utwory polskie` oraz z zamków i odpustów chrześcijańskiej Europy. Oprócz tego zespół gra również piosenki i melodie, które można jeszcze czasem usłyszeć na wyprawach krzyżowych.

ODPUST ZUPEŁNY tworzą: Bogdan Bracha (piszczałki), Piotr Majczyna (mandola, saz, oud); Radosław Marczewski (kontrabas), Ludmiła Kaszyrowa (skrzypce), Paweł Giszczak (obój), Marcin Skrzypek (instrumenty perkusyjne, koboz)

http://www.orkiestra.umcs.lublin.pl/mikolaje/muzyka/odpust/odpust.html

«« wróćLogo plakat mikoajki

Po raz pierwszy do konkursu "Scena Otwarta" zaproszono wykonawców z zagranicy. Pierwsze miejsce zdobył zespół Jar z Białorusi. Z okazji Festiwalu wydano płytę "Folkowa Planeta", na której znalazły się nagrania muzyków folkowych skupionych wokół Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. Płyta dołączana była do festiwalowych karnetów. Na Koncercie Głównym ciekawe połączenie muzyki poważnej z muzyką folkową zaprezentował Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego wraz z lubelskimi bębniarzami. Nie zabrakło także wystaw, pokazów filmowych, koncertów na Małej Scenie oraz warsztatów - w tym roku były to warsztaty tańców polskich, huculskich oraz dawnych.

Facebook