mikołajki folkowe 2002

 

3 dni muzyki folkowej z różnych krajów, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wykonawcy

Ania z Zielonego Wzgórza (Polska)

piątek, 7 grudnia, godz. 22.30

Ania z Zielonego Wzgórza
Zespół powstał jesienią 2000 roku w Lublinie. Jego liderką jest Anna Kiełbusiewicz, znana z wcześniejszej solowej działalności i niezwykłych interpretacji górnośląskich pieśni. Artystka szperała przez szereg lat w starych śpiewnikach w poszukiwaniu tematów ludowych i opracowywała je potem, wspierając się skromnym akompaniamentem gitary i własną intuicją muzyczną. Jej talent i temperament sprawiły, że utwory pierwotnie surowe w wykonaniu Ani zyskiwały całkowicie nową energię. Pieśni zostały wzbogacone o charakterystyczny klimat, nietypowe melizmaty, często nową melodię i rytm.

Poprzez wrażliwość muzyczną poszczególnych muzyków zespołu i ich pomysły aranżacyjne śpiew Ani nabrał zupełnie nowego charakteru. Obszerny repertuar zespołu to w głównej mierze energiczne piosenki w klimacie reggae, zagrane z jazzowym zacięciem oraz niezwykle rzadkie, urokliwe górnośląskie ballady.

Anna Kiełbusiewicz zadebiutowała na festiwalu "Mikołajki Folkowe'96", zdobywając pierwszą nagrodę. W ciągu kilku lat solowej działalności wielokrotnie brała udział w różnych przeglądach i festiwalach, zdobywając wysokie nagrody i wyróżnienia. Zespół otrzymał I nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja' 2001, organizowanym przez Polskie Radio. We wrześniu 2001 roku grupa zarejestrowała materiał na debiutancką płytę. Nagrania prezentowane były w II i III programie Polskiego Radia.

«« wróćLogo plakat mikoajki

Po raz pierwszy do konkursu "Scena Otwarta" zaproszono wykonawców z zagranicy. Pierwsze miejsce zdobył zespół Jar z Białorusi. Z okazji Festiwalu wydano płytę "Folkowa Planeta", na której znalazły się nagrania muzyków folkowych skupionych wokół Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. Płyta dołączana była do festiwalowych karnetów. Na Koncercie Głównym ciekawe połączenie muzyki poważnej z muzyką folkową zaprezentował Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego wraz z lubelskimi bębniarzami. Nie zabrakło także wystaw, pokazów filmowych, koncertów na Małej Scenie oraz warsztatów - w tym roku były to warsztaty tańców polskich, huculskich oraz dawnych.

Facebook