mikołajki folkowe 2002

 

3 dni muzyki folkowej z różnych krajów, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wykonawcy

Sarakina (Polska)

niedziela, 15 grudnia, godz. 22.00

Sarakina
Zespół tworzą profesjonalni muzycy, absolwenci i studenci wyższych szkół muzycznych. Pierwszym poważniejszym wyróżnieniem grupy była I nagroda w konkursie Scena Otwarta w ramach "Mikołajków Folkowych' 2000". Od tego czasu Sarakina wielokrotnie brała udział w festiwalach i przeglądach muzyki folkowej, zdobywając wysokie nagrody i wyróżnienia (do ważniejszych należy III miejsce na festiwalu "Nowa Tradycja' 2001"). Muzycy z Sarakiny są również autorami ścieżki dźwiękowej do dwóch filmów: "Pielgrzymka Papieża do Ziemi Świętej" w reż. Grzegorza Tomczaka oraz "Pierwszy krok w chmurach" w reż. Jorge Hernandeza.

Jako zespół istnieją od 1999 roku. W Białymstoku postanowili, że chcą grać razem, ale muzyka tego regionu nie znalazła się w kręgu ich poszukiwań twórczych. Decydujący wpływ na ich inspiracje muzyczne ma niewątpliwie ich pochodzenie - w żyłach muzyków płynie krew bułgarska, macedońska i czeska. Stąd też niepowtarzalny klimat ich kompozycji i aranżacji, nasyconych ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Gorący bałkański taneczny temperament miesza się tu z nostalgiczną nastrojowością pieśni; nieregularne rytmy, tradycyjna melodyka i archaiczne zaśpiewy uzupełniane są przez jazzowe, wirtuozersko zagrane wstawki instrumentalne, a brzmienie instrumentów współczesnych doskonale współgra z barwą bałkańskich instrumentów ludowych: gajda gada z kontrabasem, kaval z klarnetem wymieniają się kawałami, a tambura mruczy akordeonowi do ucha...

Dopóki tych muzycznych opowieści będzie słuchać patronka zespołu, piękne bałkańskie dziewczę o imieniu Sarakina, dopóty nieść się będzie w świat dobra sława grupy.

http://www.sarakina.art.pl/

«« wróćLogo plakat mikoajki

Po raz pierwszy do konkursu "Scena Otwarta" zaproszono wykonawców z zagranicy. Pierwsze miejsce zdobył zespół Jar z Białorusi. Z okazji Festiwalu wydano płytę "Folkowa Planeta", na której znalazły się nagrania muzyków folkowych skupionych wokół Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. Płyta dołączana była do festiwalowych karnetów. Na Koncercie Głównym ciekawe połączenie muzyki poważnej z muzyką folkową zaprezentował Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego wraz z lubelskimi bębniarzami. Nie zabrakło także wystaw, pokazów filmowych, koncertów na Małej Scenie oraz warsztatów - w tym roku były to warsztaty tańców polskich, huculskich oraz dawnych.

Facebook