mikołajki folkowe 2002

 

3 dni muzyki folkowej z różnych krajów, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wykonawcy

Shannon (Polska)

sobota, 14 grudnia, godz. 19.00

Shannon
Shannon to duża rzeka w Północnej Irlandii - kraju, którego kultura muzyczna była inspiracją do powstania olsztyńskiego zespołu. Założyli go w 1994 roku uczniowie Liceum Plastycznego w Olsztynie, zafascynowani muzyką irlandzkiej grupy Clannad, z którą zetknęli się w serialu telewizyjnym "Robin Hood". Fascynacja muzyką celtycką była motorem ich rozwoju i motywacją do doskonalenia warsztatu. Po ośmiu latach istnienia mogą się pochwalić naprawdę poważnymi osiągnięciami artystycznymi: trzy albumy (Loch Ness, 1996, Święto duchów, 1997, Shannon, 2001), kontrakt na 40 koncertów promujących piwo Guiness (2000), skomponowanie muzyki na zlecenie jednej z niemieckich agencji artystycznych do dużego tanecznego przedstawienia "The Irish Show - Dublin Dancers" oraz tournee po Niemczech i Austrii wraz z grupą warszawskich i irlandzkich tancerzy (2001), ścieżka dźwiękowa do komedii "1409 - afera na zamku Bartenstein" (2001) i inne, których nie sposób tu wymienić.

W sumie zespół liczy siedmiu członków. W skład instrumentarium poza wyżej wymienionymi instrumentami wchodzą skrzypce, gitara akustyczna, gitara basowa, bouzuki, bodhran, perkusja.

W twórczości zespołu Shannon przeszłość muzyki celtyckiej spotyka się ze współczesnością: od początku swego istnienia grupa stara się nadawać tradycyjnym tematom celtyckim nowatorskie aranżacje, nie bojąc się kontrowersyjnych rozwiązań. Ich wykonania emanują żywiołowością i namiętnością, zbliżając się nawet w stronę muzyki folkrockowej. Raczej mało w ich twórczości lirycznych, łagodnie brzmiących melodii i poetyckich ballad.

Nie bez znaczenia jest fakt, że członkowie zespołu Shannon bardzo dbają o swój wizerunek artystyczny i na koncertach występują w tradycyjnych średniowiecznych strojach celtyckich, uszytych na wzór oryginalnych.

«« wróćLogo plakat mikoajki

Po raz pierwszy do konkursu "Scena Otwarta" zaproszono wykonawców z zagranicy. Pierwsze miejsce zdobył zespół Jar z Białorusi. Z okazji Festiwalu wydano płytę "Folkowa Planeta", na której znalazły się nagrania muzyków folkowych skupionych wokół Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. Płyta dołączana była do festiwalowych karnetów. Na Koncercie Głównym ciekawe połączenie muzyki poważnej z muzyką folkową zaprezentował Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego wraz z lubelskimi bębniarzami. Nie zabrakło także wystaw, pokazów filmowych, koncertów na Małej Scenie oraz warsztatów - w tym roku były to warsztaty tańców polskich, huculskich oraz dawnych.

Facebook